FilistinHaberlerOrtadoğu

Korsan İsrail, Kudüslüleri göçe zorlamak için yeni bir oyun peşindedir

Kudüs’ü gayrimeşru işgal yoluyla hâkimiyet altında tutan İsrail, buranın yerlilerini orada “ikamet vizesiyle oturanlar” hükmüne sokarak belli bir süreden sonra göçe zorlama planını sinsice uygulamaya geçiriyor.

Kudüslü avukat Ahmed er-Ruveydi, siyonist işgal yönetiminin Kudüs’ün yerlilerini göçe zorlamak amacıyla hazırladığı tehlikeli bir plana dikkat çekti. Avukat er-Ruveydi’nin verdiği bilgiye göre, işgal devleti Kudüslülere sadece “oturum” kartı verdiğinden, bunun vatandaşlık anlamına gelmeyeceği, sadece oturum hakkı anlamı taşıyacağı, oturum hakkının ise sınırlı süreyle verilebileceği gerekçesine dayanarak Kudüs’ün asıl yerlilerini buradan çıkarma oyunu oynamak istiyor. İşgal yönetiminin İçişleri Bakanlığı’nın bu plana dayalı olarak Kudüs’ün yerlisi durumundaki Filistinlilerin oturum haklarına bir sınırlama getirilmesini ve belirlenen sürenin dolmasından sonra çıkmaya zorlanabilmelerini isteyen bir uygulamaya geçmek istediği ifade edildi.

Avukat Ahmed er-Ruveydi, dün (23 Temmuz Salı) yaptığı açıklamada son dönemde kendilerine verilen Kudüs kartlarını değiştiren bazı Kudüslülerin aldıkları yeni kartlara “mukim (ikametçi)” kelimesinin eklenmesinin ve ikamet süresi için de bir süre tahsis edilmesinin dikkat çektiğini ifade etti. Avukat Ruveydi, böyle bir uygulamanın, belirlenen sürenin bitiminde kart sahibinin gidip ikamet süresini uzatmak zorunda kalacağı anlamına geldiğini, uzatma talebinde bulunması durumunda ise isteğinin kabul veya reddedilebileceğini dile getirdi.

Başa dön tuşu
Bugün 27 Haziran 2022 (4) içerik yüklenmiştir.