FilistinHaberlerOrtadoğu

Korsan İsrail, Kudüs’teki Me’menullah mezarlığı’nda kafe açtı

Kudüs’teki işgal belediyesi haftalarca erteledikten sonra bu sabah (2 Ağustos Pazar) Müslümanlara ait tarihi Me’menullah Mezarlığı’nın bir bölümü üzerinde kafe açılışı yaptı.

Gece-gündüz 24 saat hizmet veren ve 100 kişinin aynı anda oturabileceği kafede çeşitli yiyecek ve içeceklerin yanında içki de satılıyor.

Me’menullah Mezarlığı’nı bugün ziyaret ederek incelemelerde bulunan El-Aksa Vakıf ve Kültür Mirası Müessesesi heyeti, kafenin bu sabahtan itibaren resmi olarak hizmete girdiğini ve müşterilerin gelmeye başladığını söyledi.

Kudüs Belediye Başkanı Nir Barkat, daha önce yaptığı açıklamada Me’menullah Mezarlığı arazisi üzerinde açılan kafenin belediyenin son yıllarda gerçekleştirdiği en büyük icraat olduğunu ifade etmişti.

Kafe, Me’menullah Mezarlığı’nı Yahudileştirme planları çerçevesinde mezarlığın “Bağımsızlık Parkı” adı altında bahçeye dönüştürülen bölümünde açıldı.

El-Aksa Vakıf ve Kültür Mirası Müessesesi, Me’menullah Mezarlığı’nı hedef alan ihlalleri şiddetle kınayarak, mezarlık arazisi üzerinde kafe açılmasının da bu ihlallerin yeni bir halkası olduğunu söyledi.

Müslümanlara ait Me’menullah Mezarlığı’nın tarihi 1400 yıl öncesine dayanıyor. Mezarlıkta sahabe ve tabiinden bazı şahsiyetler de medfun bulunuyor.

Başa dön tuşu
Bugün 05 Aralık 2023 (36) içerik yüklenmiştir.