FilistinHaberlerOrtadoğu

Korsan İsrail mahkemeleri geçen ay 131 idari hapis kararıverdi

Siyonist işgal yönetimine bağlı mahkemelerin Filistinlilere özel olarak uyguladığı ve tamamen yargı mantığına, evrensel insan hakları ilkelerine ve hukuk prensiplerine aykırı olan idarî hapis cezalandırması geçtiğimiz Ekim ayı içinde de kesintisiz bir şekilde devam etti. Ekim 2014 süresince işgal mahkemeleri tarafından toplam 131 Filistinli hakkında yeni idari hapis cezası verildiği bildirildi. Bunlardan 34’ünü ilk kez bu cezaya mahkûm edilenler, 97’sini haklarında idarî hapis cezası uygulamaları tekrar edilenler oluşturuyor. Filistinli milletvekillerinden de yedi kişinin idari hapis cezası uygulaması uzatıldı.

Filistin Esir Kulübü tarafından bugün (2 Kasım Pazar) yapılan açıklamaya göre yeni cezalandırmalarla birlikte işgal rejiminin cezaevlerinde idarî hapis uygulamasıyla tutulan esirlerin sayısı da 550 oldu. Bu esirlerin Ofer, Nakab ve Mecdo hapishanelerine dağıtıldığı ifade edildi.

İşgal rejiminin Filistinlilere özel olarak başvurduğu bu cezalandırma, bir kimse hakkında hiçbir sorgulama davası açılmadan tamamen savcının keyfi kararıyla veriliyor. Savcının bir kimseye bir kerede altı aylığına idarî hapis cezası verme ve bu cezayı on kereye kadar tekrar etme yetkisi bulunuyor. Bu süre içinde mahkeme herhangi bir suçlamada bulunma ve sorgulama yapma ihtiyacı duymuyor.

Başa dön tuşu
Bugün 24 Temmuz 2021 (21) içerik yüklenmiştir.