FilistinHaberlerOrtadoğu

Korsan İsrail mahkemesi Aziz Duveyk’e 12 ay hapis cezası verdi

İşgal rejimindeki Ofer Askeri Mahkemesi bugün (25 Mayıs Pazartesi) öğle saatlerinde, Filistin Parlamentosu Başkanı Aziz Duveyk’e 12 ay hapis ve 6 bin şikel para cezası verdi.

Kudüs milletvekili Ahmed Atvan, işgal mahkemesinin Duveyk’i 12 ay hapis ve 6 bin şikel para cezası ile cezalandırdığını söyledi.

Batı Yaka’da birçok aktivistin, milletvekilinin ve eski esirin gözaltına alındığı operasyonlar sırasında gözaltına alınan Filistin Parlamentosu Başkanı Duveyk, 16 Haziran 2014’ten bu yana işgal zindanlarında esir tutuluyor.

Bu arada, “Ahrar” Esir Araştırmaları ve İnsan Hakları Merkezi, Duveyk’e verilen cezayı kınayarak, başta Filistin Parlamentosu Başkanı olmak üzere işgal zindanlarında tutulan tüm esirlerin derhal serbest bırakılmasını istedi.

Ahrar Merkezi, İslami Direniş Hareketi (Hamas)’ın kazandığı 2006 seçimlerinden bu yana işgal güçlerinin Filistinli milletvekillerini kasıtlı olarak hedef aldığını ve Filistin halkına karşı görevlerini yerine getirmelerine engel olduğunu söyledi.
İşgal rejimi zindanlarında başta Filistin Parlamentosu Başkanı Aziz Duveyk olmak üzere çoğu Hamas üyesi 12 milletvekili bulunuyor.

Başa dön tuşu
Bugün 30 Mart 2023 (1) içerik yüklenmiştir.