FilistinHaberlerOrtadoğu

Korsan İsrail mahkemesi Siyam ailesinin Kudüs’ten kovulmasına karar verdi

İşgal yönetiminin Kudüs’teki Filistinlileri tasfiye amaçlı uygulamaları devam ediyor. Tasfiye politikasına sözde yargı kılıfı geçirmek amacıyla da mahkeme kararlarından yararlanmaya çalışıyor.

İsrail’in Kudüs’teki sözde “Sulh Mahkemesi” Siyam ailesine Kudüs’ün Şeyh Cerrah mahallesinde bulunun evini boşaltması için 1 Ağustos 2013 tarihine kadar süre tanınmasına dair karar çıkardı. Mahkeme, evin “Kayıpların Mülklerine Dair Yasa”nın kapsamına girdiğini iddia etti. Yani işgal mahkemesi, Kudüs’ün doğu kesiminin siyonistler tarafından işgal edilmesinden önce bu evi Siyam ailesine kiraya veren aileyi kayıp hükmünde saydığından evin mülkiyetinin “Kayıpların Mülklerini Koruma Komitesi’ne geçtiğini iddia ediyor. Bu da işgalci siyonistin yargı mantığını ortaya koyuyor.

Evde ikamet eden aile adına mahkeme kararı kendisine avukatları vasıtasıyla tebliğ edilen Kerim Sıyam’ın yaptığı açıklamaya göre işgalcinin sözde Sulh Mahkemesi aileye aynı zamanda 20 bin şikel ceza kesti ve evi kullanmaktan dolayı “Kayıpların Mülklerini Koruma Komitesi”ne de 40 bin şikel kira parası ödemeye mahkûm etti. Kerim Sıyam davayı temyize vereceğini ancak bunun kabul edilmesi için de 15 bin şikel ödemek zorunda olduğunu ifade etti.

Ailenin avukatları tarafından yapılan açıklamaya göre aile 65 m2 yüzölçümündeki evde 1960’lı yıllardan beri oturuyor. İşgal mahkemesi, işgalcilerin bölgeyi gasp etmelerinden sonra evin sahibini kayıp hükmünde sayarak evin mülkiyetinin de “Kayıpların Mülklerini Koruma Komitesi”ne geçtiği iddiasında bulundu ve evin gasp edilmesine kiracının da zorla çıkarılmasına karar verdi. Bütün bu mahkeme kararlarının asıl amacı ise Kudüs’ün Filistinlilerden tamamen tasfiye edilerek işgalci yahudilerle doldurulması.

Başa dön tuşu
Bugün 04 Temmuz 2022 (20) içerik yüklenmiştir.