FilistinHaberlerOrtadoğu

Korsan İsrail, Mescid-i Aksa’yı müslümanlara kapatmakla tehdit etti

İsrail İç Güvenlik Bakanı Yitzhak Aharonoviç, Mescid-i Aksa’yı Müslümanlara kapatma tehdidinde bulunurken, işgal rejiminin Mescid-i Aksa’yı işgal ettiği 1967’den bu yana ilk kez bu şekilde açık bir tehdidin yapıldığı ifade edildi.

İşgal radyosunun haberine göre Aharonoviç, “Mescid-i Aksa’yı dün Yahudi ziyaretçilere kapattığımız gibi Müslümanlara da kapatmakta tereddüt etmeyiz” dedi.

Bakan Aharonoviç, Mescid-i Aksa’da nöbet tutan Müslümanlara işaret ederek, “Bu sabah Mescid-i Aksa’ya girenler İsrail içindeki İslami Hareket ile Hamas’a mensup kişilerdir ve bunlar gözaltına alınacaktır” ifadesini kullandı.

Aharonoviç, bu konuda karar alma yetkisinin Kudüs Emniyet Müdürlüğü’ne ait olduğunu da sözlerine ekledi.

Bu arada, işgal rejiminin bu yönde alacağı bir kararın bölgede patlamaya yol açacağı ve Filistinlilerin Mescid-i Aksa’yı “kırmızı çizgi” olarak gördükleri, işgal polisinin Mescid-i Aksa’ya girişler için getirdiği kısıtlamaların Kudüs’te gerginliği yükselttiği ifade edildi.

İşgal polisi dün Yahudi yerleşimcilerin Mescid-i Aksa’ya baskın düzenlemesini engellerken bugün onlarca yerleşimcinin Mescid-i Aksa’ya girmesine izin verdi.

Knesset Başkan Yardımcısı Moshe Feiglin’in Mescid-i Aksa’ya baskın düzenleyeceğini ilan etmesinin ardından onlarca Filistinli dünden bu yana Mescid-i Aksa’da nöbet tuttu.

Başa dön tuşu
Bugün 20 Eylül 2021 (14) içerik yüklenmiştir.