FilistinHaberlerOrtadoğu

Korsan İsrail, Mescidi Aksa’ya girişleri yine zorlaştırıyor

Ramazan’ın birinci Cuma’sında Mescidi Aksa’da iki yüz bin kişilik büyük bir cemaat oluşturan Filistinliler bugün Ramazan’ın ikinci Cuma namazı için yine bu kutsal camiye akın etmeye başladı. Ancak siyonist işgal devleti uyguladığı engelleme kararlarıyla Filistinli Müslümanların Mescidi Aksa’ya girmelerini yine zorlaştırıyor.

İşgal güçleri Mescidi Aksa çevresinde engelleme uygulamalarını şiddetlendirmek amacıyla yine çok sayıda polis ve askerî güç yığmak suretiyle camiyi adeta her yönden kuşatmaya aldılar. İşgal güçleri sadece Mescidi Aksa’yı değil Kudüs dışından şehre girişleri zorlaştırmak hatta engellemek amacıyla Eski Kudüs’ün tüm giriş kapılarını asker ve polis kuşatmasına alarak kontrol noktaları oluşturdular.

İşgal polisi tarafından yapılan açıklamada Batı Yaka bölgesinden 40 yaşın altında olan erkeklerin Kudüs’e giremeyeceğini Mescidi Aksa çevresinde oluşturulan kontrol noktalarında da Kudüs ve Batı Yaka ahalisinden olan kırk yaşın altındaki erkeklerin namaz için camiye girmesinin engelleneceğini duyurdu.

Bunun yanı sıra Doğu Kudüs (Eski Kudüs) tarafına geçişlerin sadece bir cadde üzerinden sağlanacağı, diğerlerinin kapatılacağı, buradan da özel araçların girmesinin engellenerek yalnızca yolcu otobüsleriyle geçişlere izin verileceği açıklandı.

Bütün bu engellemelere ve zorlaştırmalara rağmen geçen hafta olduğu gibi bu hafta da Cuma namazını Mescidi Aksa’da kılmak amacıyla akın edenlerin sayısının hayli çok olduğu haber verildi.

Başa dön tuşu
Bugün 27 Haziran 2022 (4) içerik yüklenmiştir.