AfrikaFilistinHaberlerOrtadoğu

Korsan İsrail: Ömer Süleyman en iyi seçenektir

Londra’da yayınlanan The Telegraph gazetesine göre, Wikileaks sitesinin yayınladığı bir belgede, Mısır’da cumhurbaşkanı yardımcılığına atanan General Ömer Süleyman’ın Siyonist işgal devletinin gözünde Hüsnü Mübarek’in halefliği için en uygun aday olduğu belirtildi.

Belgede, Mısır İstihbaratı Başkanı General Ömer Süleyman’ın özel hat aracılığıyla Siyonist işgal hükümeti ile her gün görüştüğü bildirildi.

Amerikalı diplomatların hazırladığı 2008 yılına ait belgede, Siyonist savaş bakanlığı müsteşarlarından David Hasham’ın birçok mesajında Ömer Süleyman’ı Mısır cumhurbaşkanlığı için önerdiği kaydedildi.

Siyonist işgal devletindeki ABD Büyükelçiliği’nden gönderilen belgede, Hasham’ın Ömer Süleyman’dan övgüyle bahsettiği ve Siyonist savaş bakanlığı ile Mısır İstihbaratı arasındaki “sıcak hat”tın her gün kullanıldığını söylediği bildirildi.

Belgede ayrıca, “İsrailliler Mübarek’in vefat etmesi veya görevini yapamaz hale gelmesi halinde Süleyman’ın en azından cumhurbaşkanlığı yardımcılığı görevini üstleneceğine inanıyorlar” ifadesine yer verildi.

Amerikalı diplomatların hazırladığı belgede, “Bırakalım Kahire’deki büyükelçiliğimiz olası senaryoları analiz etsin. Fakat şurası kesin ki, İsrail Ömer Süleyman seçeneğini tercih ediyor” denildi.

Mısır Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek, ülkenin her yanına yayılan protesto gösterilerinin ardından sırdaşı olarak görülen Mısır İstihbaratı Başkanı General Ömer Süleyman’ı cumhurbaşkanı yardımcısı olarak atamıştı.

Başa dön tuşu
Bugün 28 Ocak 2023 (20) içerik yüklenmiştir.