FilistinHaberlerOrtadoğu

Korsan İsrail, Ramazan ayında müslümanlara yönelik eziyet ve işkencelerini artırıyor

Siyonist işgal güçleri mübarek Ramazan ayında Müslümanlara yönelik eziyet ve işkencelerini artırıyor, işlerini daha da zorlaştırıyorlar. Özellikle Mescidi Aksa’da ibadet yapmalarını engellemek için bu kutsal caminin etrafındaki güvenlik tedbirlerini çok aşırı derecede artırıyorlar. Fakat kamuoyuna yönelik propaganda faaliyetlerinde tam tersini iddia ederek Müslümanlar için kutsal bir ibadet ayı olan Ramazan’da onlara yardımcı olduklarını, işlerini kolaylaştırdıklarını ve bazı zorlukları kaldırdıklarını iddia ediyorlar.

Kolaylaştırma dedikleri şeyler ise sadece 1948’de işgal edilmiş bölgede birtakım reklam panolarına yansıyan ve insanlarla dalga geçme anlamına gelen içi boş laflardan ibaret. Bu içi boş lafların uygulamada herhangi bir karşılığı olmadığı gibi gerçekler iddia edilenlerin tamamen tersi.

Batı Yaka bölgesinde Ramazan’ın başından itibaren siyasi amaçlı baskınlar ve tutuklamalar daha da arttı. Reklam panolarına yansıyan ibarelerde ise kutsal Ramazan ayına saygı amacıyla baskınların durdurulduğu iddia ediliyor. Oysa bizzat İsrail haber sitelerinden Veylela’nın yayınladığı habere göre Ramazan’ın başından bu yana Batı Yaka bölgesinde 200 Filistinli genç tutuklandı. Normalde ise bu sayı tüm Ramazan ayı için tahmin edilen sayıydı. Yani işgal güçleri saldırı ve baskınların dozajını artırdıklarından bir ay için planladıklarını ayın ilk üçte birinde ulaşmışlardı. Aynı haber sitesinin verdiği habere göre Ramazan’daki baskın ve tutuklamalarda ordu mensuplarıyla iç istihbarat örgütü Şabak’ın elemanları aralarında yarışa girmiş gibiler.

İşgal devleti yetkilileri bir de utanmadan Ramazan’da kırk yaşın üstünde olanların Kudüs’e herhangi bir belge göstermeden girmelerine izin verildiğini iddia ederek bunun da bir kolaylaştırma olduğunu söylüyorlar. Filistinli milletvekili Mustafa el-Bargusi ise Kudüs’e girişlerin kolaylaştırıldığı iddiasının tamamen saçma ve asılsız olduğunu, her şeyden önce 40 yaşın altındakilerin girmesinin engellenmesinin Filistinlilerin yüzde sekseninin Kudüs’e girme hakkından mahrum bırakılması anlamına geldiğini hatırlatıyor. Kırk yaşın üstündekiler için girişin kolaylaştırıldığı iddiasının da gerçekleri yansıtmadığını dile getiriyor.

Başa dön tuşu
Bugün 03 Ekim 2023 (31) içerik yüklenmiştir.