FilistinHaberlerOrtadoğu

Korsan İsrail rejimi, Silvan’da cami yıkacak

İşgal altındaki Kudüs’e hükmeden Siyonist belediye ekipleri, ruhsatı olmadığı iddiasıyla Kudüs’ün Silvan beldesinin Aynu’l-Luze Mahallesindeki El-Ka’ka’ Camisinin yıkılacağına dair tebligat yaptılar.

Silvan’ı Koruma Komisyonu üyesi Fahri Ebu Diyab yaptığı açıklamada, yıkım politikasının Filistinli nüfusunu Siyonistlerin lehine azaltmak için Kudüs halkını yurdundan etme yollarından biri olduğuna dikkat çekerek, işgalcinin özelikle Kudüs’ün eski bölgelerinde bunu uyguladığını ifade etti.

Diyab yaptığı açıklamada ayrıca şunları söyledi: “İşgalci rızık kapıları olan ticarethanelerini, güven ve huzur yeri olan ev ve camilerini yıkarak Filistinlilere güvensizlik ruhu aşılayıp buradan göç etmelerini istiyor. Onları yurtlarından ederse buraları Yahudileştirmesi daha da kolaylaşacaktır.”

Cami sorumlusu Şeyh Hani Ebu Tayeh ise yaptığı açıklamada, işgal belediyesine bağlı memurların işgal polisleri eşliğinde gelip yıkım kararını teslim ettiklerini, caminin boşaltılması için de bir hafta mühlet verdiklerini söyledi.

Ebu Tayeh yaptığı açıklamada, burada özel bir şahsa ait arazi üzerinde yapılan caminin 5000 kişiye hizmet verdiğini, çevrede başka cami olmadığını hatırlatarak, işgalcinin bölgede sinagog ve Siyonistler için evlere izin verirken, Filistinlilere inşaat izin vermediğini ve var olanları da yıktığını ifade etti.

Başa dön tuşu
Bugün 14 Ekim 2021 (1) içerik yüklenmiştir.