FilistinHaberlerOrtadoğu

Korsan İsrail şimdi de Ürdün sınırına duvar örüyor

İsrail Başbakanı Netanyahu, Mısır sınırındaki çitin tamamlanması ile Ürdün sınırına yeni bir çitin örüleceğini açıkladı.

Tel Aviv yönetimi Ürdün sınırı boyunca çit örmeyi planlıyor. İsrailli kaynaklar çitin güvenlik nedenleri ile örüldüğünü dile getiriyor.

İsrail’de yayınlanan Maariv Gazetesi’nin haberine göre İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu, Mısır sınırındaki çitin tamamlanması ile Ürdün sınırına yeni bir çitin örüleceğini dile getirdi.

İsrailli yetkililer detaylar ile ilgili bilgi vermekten kaçınırken; Filistin Yönetimi Başkanı Mahmud Abbas Ürdün sınırına duvar örülmesi kararını kınadı.

İsrail, Ürdün sınırından gelen çoğunluğu Afrikalı kaçak göçmenleri engelleyebilmek için sınır boyunca çit döşemeyi planlıyor.

Plana göre, Ölü Deniz’in güneyindeki vadilerin bulunduğu çöllük ve dağlık araziye dikenli teller döşenecek, gözetleme kuleleri inşa edilecek ve elektronik dinleme cihazları yerleştirilecek.

238 kilometre (148 mil) uzunluğundaki sınıra döşenecek çitin maliyeti yaklaşık 630 milyon Şekel’e (166 milyon dolar, 129 milyon avro) mal olacak.

İsrai’in çit için gösterdiği gerekçeler arasında Yasadışı göçmenlerin artışına paralel olarak uyuşturucu ve kadın ticaretinin artış göstermesi de yer alıyor.

Başa dön tuşu
Bugün 03 Şubat 2023 (4) içerik yüklenmiştir.