FilistinHaberlerOrtadoğu

Korsan İsrail, Ürdün sınırına duvar örmeye hazırlanıyor

İşgal rejimi güvenlik kaynakları dün (4 Aralık Çarşamba) Mısır sınırına olduğu gibi Ürdün sınırına da duvar örülmesi için hazırlıklara başlandığını duyurdu.

İsrail Savunma Bakanlığı’ndan General Eran Ofir, İsrail Radyosu’na yaptığı açıklamada, işgal rejiminin Mısır sınırına inşa ettiği duvarın son olmayacağını, bir duvarın da Ürdün sınırına örülmesi için hazırlıkların sürdüğünü bildirdi.

İsrailli general, Mısır sınırında kuzeyde Rafah’tan güneyde Eilat (Ummu’r-Raşraş) kentine kadar uzanan 245 kilometrelik duvarın tamamlandığını ve bir buçuk milyar şikele mal olduğunu söyledi.

Duvarın son bölümünün yüzlerce Afrikalı kaçak göçmenin geçtiği bölgede inşa edildiğini açıklayan Ofir, işgal rejimine gelen kaçak göçmenlerin üçte birinin söz konusu bölgeden geçtiğini ifade etti.

Eilat kentinde denizin altında sınırın dikenli tellerle çevrileceğini belirten Ofir, deniz kuvvetlerinin alacağı önlemlerle de deniz yoluyla İsrail’e sızma girişimlerini önleyeceklerini bildirdi.

İsrail’in Ürdün sınırına duvar örme kararı, Mahmud Abbas başkanlığındaki Filistin Yönetimi’yle sürdürülen müzakereleri ciddiye almadığı ve tek taraflı emrivaki yapmak istediği, Ürdün sınırını Filistin-Ürdün sınırı olarak değil İsrail-Ürdün sınırı olarak kabul ettiği anlamına geliyor.

Başa dön tuşu
Bugün 04 Şubat 2023 (14) içerik yüklenmiştir.