FilistinHaberlerOrtadoğu

Korsan İsrail verilerine göre Batı Yaka’da yaşayan Filistinlilerin sayısı 2.6 milyon

İşgal yönetimine bağlı “Sivil İdare” isimli kurum tarafından yayınlanan belge Batı Yaka’da yaşayan Filistinlilerin sayısının Mayıs 2012’de yaklaşık 2.6 milyon kişiye ulaştığını ortaya çıkardı.

Konuyla ilgili habere dünkü (30 Haziran Pazar) sayısında yer veren Haaretz gazetesi, resmi verilerin “Filistinlilerin Batı Yaka’daki gerçek nüfusu sadece bir buçuk milyon” diyen aşırı sağcı Siyonist grupların iddiasıyla çeliştiğini söyledi.

Gazete, kendilerine “Amerikalı Siyonist Demografi Ekibi” ismini veren bir grup araştırmacının yıllardır Batı Yaka’da Filistinlilerin gerçek nüfuslarına hayali olarak bir milyon kişi daha eklediklerini ispata çalıştığını ifade etti.

Söz konusu grubun İsrail’deki ve dünyadaki demografi uzmanları tarafından desteklenmeseler de İsrail aşırı sağı liderleri tarafından desteklendiğini belirten gazete, grubun Filistinlilerin Batı Yaka’daki nüfusunun sadece bir buçuk milyon olduğunu ve zamanın sanıldığı gibi Filistinlilerin değil İsraillilerin lehine işlediğini iddia ettiğini bildirdi.

Grubun iddialarına karşı çıkanların başında gelen Prof. Arnon Sofer, “Bir buçuk milyon rakamının nereden alındığına baktığımızda karşımıza hep aynı grup çıkıyor” diyerek, grubun yaptığının büyük bir aldatmaca olduğunu söyledi.

Başa dön tuşu
Bugün 04 Temmuz 2022 (20) içerik yüklenmiştir.