FilistinHaberlerOrtadoğu

Korsan İsrail, yerleşimcilerin Ebu Receb ailesine ait evi işgalini onayladı

İsrail askeri mahkemesine bağlı Temyiz Komitesi, bugün (1 Temmuz Pazartesi) açıkladığı kararda Yahudi yerleşimcilerin El-Halil’deki Ebu Receb ailesine ait evi kanuni yollardan edindiklerine hükmetti. Ebu Receb ailesi, evi Yahudi yerleşimcilere sattığı iddiasını yalanlamıştı.

İsrail’de yayınlanan Yediot Aharonot gazetesi, kararın Yahudi yerleşimciler için zafer olduğunu iddia ederek, Yahudi yerleşimcilerin bir buçuk yıldır evden uzak tutulduğunu ve kararla birlikte eve dönebileceklerini söyledi.

Yahudi yerleşimciler geçen yıl Nisan ayında El-Halil’deki Ebu Receb ailesine ait evi geceleyin işgal ederek evde birkaç gün kalmış ve evin kendilerine satıldığını iddia etmiş, Yahudi yerleşimcileri İsrailli bakanlar ve aşırı sağcı milletvekilleri ziyaret etmiş, daha sonra o dönemin savunma bakanı Ehud Barak’ın girişimiyle evi boşaltmaları sağlanmış, satış sözleşmesindeki eksiklikler nedeniyle Yahudi yerleşimcilerin evden çıkarıldığı iddia edilmişti.

Yahudi yerleşimciler, evi kanuni yollardan aldıklarını öne sürerken İsrail askeri mahkemesi “Sivil İdare”nin yerleşimcilere yaklaşımını eleştirdi ve mahkeme masraflarının devlet tarafından ödenmesine karar verdi.

Başa dön tuşu
Bugün 25 Haziran 2022 (2) içerik yüklenmiştir.