FilistinHaberlerOrtadoğu

Korsan İsrail yerleşimcilerin Kudüs’te 900 ev yapmasına izin verdi

Korsan İsrail’in doğu Kudüs’te 900 ev yapılması için yerleşimcilere izin verdiği söylendi. Karar İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’nun koalisyon kurmasının ardından gerçekleşti.

Korsan İsrail’de gerçekleşen seçimlerin ardından İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, ortodoks Yahudi partileriyle koalisyon kurdu.

Kurulan sağ kanat koalisyonun ardından, yerleşimcilere doğu Kudüs’te 900 ev yapılması için izin verildiği açıklandı. 2010 yılında bölgeye 1600 ev yapılması düşünülmüş, 2013 yılında da bunun için gerekli olan yollar yapılmaya başlanmıştı.

Netanyahu’nun koalisyon yaptığı partilerden Yahudi Yurdu (HaBeyt HaYahudi) isimli aşırı sağ partinin yerleşimlerin yapılması konusunda kırmızı çizgileri olduğu söylenirken, partinin Netanyahu’nun yerleşim yerlerinin yapılması karşılığında koalisyona girdiği iddia ediliyor.

Netanyahu seçim kampanyasında da yerleşimlerin inşasını hızlandıracağını açıklamıştı. İsrail bu bölgeleri 1967’de işgal etmiş, ancak işgal edilen yerlerin İsrail’e ait olduğu iddiası uluslararası alanda kabul görmemişti.

Başa dön tuşu
Bugün 23 Ocak 2022 (31) içerik yüklenmiştir.