FilistinHaberlerOrtadoğu

Korsan İsrail zindanlarında Filistinli 4 esir milletvekili kaldı

Filistin Esirleri Araştırma Merkezi, işgal zindanlarında tutulan Filistinli milletvekili sayısının son 10 yılın en düşük seviyesinde olduğunu ve El-Halil milletvekili Muhammed Bedir’in 22 ay işgal zindanlarında tutulduktan sonra serbest bırakılmasının ardından sadece dört esir milletvekili kaldığını açıkladı.

Filistin Esirleri Araştırma Merkezi basın sözcüsü Riyad El-Eşkar, dün (25 Ağustos Salı) konuyla ilgili bir bildiri yayınladı. Bildiride, 2006’dan bu yana esir milletvekili sayısının bazen yükseldiği ve bazen de düştüğü ifade edildi.

Esir milletvekili sayısının bir ara 56’ya yükseldiğini ve geçen yılın ilk yarısında epey düştüğünü fakat daha sonra yeniden yükseldiğini bildiren El-Eşkar, esir milletvekillerinden ikisinin uzun süredir işgal zindanlarında tutulduğunu, Mervan El-Bergusi’nin El-Aksa Şehitleri Tugayları’nı yönetme suçlamasıyla 5 kez müebbet hapse ve Halk Cephesi Genel Sekreteri Ahmed Saadat’ın 30 yıla mahkûm olduğunu söyledi.

El-Eşkar, Ramallah milletvekili Halide Cerrar’ın 2 Nisan’da gözaltına alındığını ve idari hapis cezasıyla cezalandırıldığını, idari hapis cezası süresinin bitmesine rağmen askeri savcılığın itirazı nedeniyle bugüne kadar serbest bırakılmadığını bildirdi.

Başa dön tuşu
Bugün 22 Ekim 2021 (1) içerik yüklenmiştir.