FilistinHaberlerOrtadoğu

Korsan İsrail zindanlarındaki çocuk esir sayısı 340’a ulaştı

Filistinli çocuklar Kudüs İntifadası’nın öncesinden bu yana işgal güçlerinin saldırılarına ve ihlallerine maruz kalırken, son yıllardaki en büyük gözaltı furyasında işgal güçlerince en çok hedef alınan kesimin çocuklar olduğu ifade edildi.

İşgal güçleri Kudüs İntifadası’nın başladığı 1 Ekim’den bu yana yaşları 18’den küçük 800 çocuğu gözaltına alırken, işgal zindanlarında tutulan Filistinli esir çocuk sayısının da 340’a yükseldiği bildirildi.

Gözaltına alınan çocukların büyük çoğunluğunun Kudüs’ten ve Batı Yaka’dan olduğu fakat intifadanın başından bu yana Gazze Şeridi sınırındaki çatışmalarda çok sayıda çocuğun gözaltına alındığı ifade edildi.

İşgal güçleri 10 Kasım’da El-Bureyc Kampı’nın doğusunda sınır bölgesinde yaşanan çatışmalar sırasında 13 çocuğu gözaltına aldı. Gözaltına alınan çocuklardan bazıları serbest bırakılırken bazıları ise işgal zindanlarında tutuluyor.

Esirler ve Özgürlüğe Kavuşanlar Heyeti Araştırma ve Belgeleme Birimi Başkanı Abdunnasır Feravine, işgal güçlerinin Filistinli çocukları özellikle hedef aldığını ve 1967’den bu yana binlerce çocuğu gözaltına aldığını söyledi.

Başa dön tuşu
Bugün 16 Mayıs 2022 (20) içerik yüklenmiştir.