FilistinHaberlerOrtadoğu

Korsan İsrail’de bugün yerel seçimler yapılıyor

Korsan İsrail’de bugün yerel seçimler yapılıyor. Yafa’da iktidar partisinin adayı ezanı yasaklamayı vaad ederken Tel Aviv’de eşcinsel başkan adayı var…

Genel seçimlerden 8 ay sonra İsrailliler, bu kez gelecek 5 yıl görev yapacak belediye başkanlarını belirlemek üzere sandık başına gidecek.

Pek fazla heyecanın yaşanmadığı seçim öncesinde İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu 20 Ekim Pazar günü yapılan son Bakanlar Kurulu toplantısında halkı seçimlerde oy kullanmaya çağırmıştı.

İsrail’de 191 belediye için sandık başına gidilecek. En önemli seçim yarışı ise Kudüs’te yaşanacak.

Kudüs’te seçim yarışı, 350 milyon dolarlık kişisel servetiyle mevcut belediye başkanı Nir Barkat ile ultra Ortodoks Yahudilerin oylarını arkasına alan aşırı milliyetçi Avigdor Liberman’ın desteklediği aday Moshe Leon arasında geçecek.

Moshe Leon Başbakan Binyamin Netanyahu tarafından da destekleniyor. Ultra Ortodoks Shas partisi lideri Aryeh Deri de Leon’a destek verenler arasında.

Yafa’da Netanyahu’nun liderliğini yaptığı Likud Partisi’nin adayı ise seçilmesi durumunda şehirde ezan okunmasını yasaklayacağını vaad ediyor. Likud’un web sitesinde yer alan bir posterde şu ifadeler yer alıyor: “Yafa’da müezzini susturmak mı istiyorsunuz? Bunu ancak Likud yapabilir.” Posterin sağ-alt köşesinde yer alan bir logoda partinin ve liste başında ismi yar alan Arnon Giladı’nin adları görülüyor.

Kudüs’ün üçte birini oluşturan Araplar ise önceki seçimlerde olduğu gibi bu seçimde de işgale meşruiyet kazandırmamak gerekçesiyle genel olarak sandık başına gitmeyecek. Şu ana kadar sadece Fuad Süleyman isimli Arap, belediye meclisi için adaylığını açıkladı.

Saat 07.00’de başlayacak oy kullanma işlemi saat 22.00’de sone erecek.

Beş yılda bir yapılan seçim için toplam 181 noktada 809 sandık kurulacak. 42 sandık ise engelli seçmenlerin kolayca oy kullanabilmeleri için düzenlendi.

Kurulacak seçim sandıklarından 121’i Doğu Kudüs’te bulunuyor.

Kudüs’teki sandıklarda 2 bin 200 kişi görev yapacak. Kudüs’te 884 bin 723 kişi yaşıyor ve 576 bin 406 kayıtlı seçmen bulunuyor.

Belediye Acil Durumlar ve Güvenlik Birimi Başkanı Itzik Nidam, Kudüs seçimleri için “Kudüs’te seçimler için dört aylık yoğun çalışma sona erdi. Her şeyin yolunda gitmesi için tüm gerekli koordinasyonlar, İçişleri Bakanlığı ve polisle tamamlandı” dedi.

Son yapılan 2008 yılı Kudüs belediye seçimlerinde 527 bin 672 seçmenden sadece 228 bin 240’ı oy kullanmış ve seçime katılım oranı yüzde 43,25 olarak kayıtlara geçmişti.

Tel Aviv’deki seçimlerde ise 15 yıldır belediye başkanlığı yapan mevcut Belediye Başkanı Ron Huldai ile Sosyalist Meretz partisinin adayı eşcinsel Nitzan Horowitz yarışacak.

Başa dön tuşu
Bugün 19 Nisan 2024 (39) içerik yüklenmiştir.