AvrupaFilistinHaberlerOrtadoğu

Korsan İsraile Giden Fransa Cumhurbaşkanı, İranın Barışçıl Nükleer Faaliyetlerinden Endişe Duyduğunu Ve İsraille Ortak Düşüncelere Sahip Olduğunu Açıkladı

Korsan İsraile giden Fransa Cumhurbaşkanı, İranın Barışçıl Nükleer Faaliyetlerinden endişe duyduğunu ve İsraille ortak düşüncelere sahip olduğunu açıkladı

Hollande, İsrail’e üç günlük ziyaretine başlarken Tel Aviv hava alanında yaptığı açıklamada” Fransa asla İran’ın nükleer silah geliştirmesine izin vermeyecektir. İran’ın nükleer silah edinmekten vazgeçtiği konusunda emin oluncaya kadar yaptırımlara devam edeceğiz” dedi.

İran ile nükleer konuda bir ara anlaşma yapılmasına şiddetle karşı çıkan İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu Çarşamba günü Moskova’ya giderek Cumhurbaşkanı Vladimir Putin ile görüşecek ve daha sonra İsrail’e dönerek ABD Dışişleri Bakanı John Kerry ile bir araya gelecek.

Netanyahu Pazar günkü kabine toplantısında yaptığı açıklamada “Bu hafta görüşmeler öncesi dostlarımızı İran’la daha iyi bir anlaşma varmaları için ikna edeceğimizi umuyorum” şeklinde konuştu.

İsrail başbakanı, İran uranyumu zenginleştirme programına tümüyle son vermedikçe yaptırımların hafifletilmesi değil aksine güçlendirilmesi görüşünü savunuyor.

İran’la müzakereleri sürdüren P5+1 ülkeleri ise İran’ın yüksek hassasiyetteki nükleer çalışmalarını durdurmasını ve başka önlemler alması karşılığında ülkeye uygulanan bazı yaptırımları hafifletmeyi öneriyor. Bu güven artırıcı uzlaşmanın uzun dönemde daha kalıcı bir diplomatik çözüme temel hazırlaması umuluyor.

İran ile İngiltere, Fransa, Almanya, Rusya, Çin ve Amerika arasındaki görüşmelerin bu hafta Tahran’da üçüncü turu yapılacak.

Daha önce Cenevre’de yapılan toplantıların ardından iki taraf da anlaşma olasılığı konusunda olumlu mesajlar vermişti.

Başa dön tuşu
Bugün 24 Nisan 2024 (29) içerik yüklenmiştir.