FilistinHaberlerOrtadoğu

Korsan İsrail’in Fars körfezine nüfuz etme taktikleri

Korsan rejim İsrail işgal ettiği Filistin topraklarından Arabistan topraklarına uzanan bir demiryolu projesini başlattı.

Korsan İsrail’de yayımlanan Yediot Ahronot gazetesi, siyonist rejim kabinesinin işgal altındaki Filistin’den Arabistan’a uzanan demiryolu projesi için 2019 yılının bütçesinde 4.5 milyon dolar tahsis ettiğini yazdı.
Arabistan ve siyonist rejim özellikle son bir yılda ilişkilerini normalleştirme sürecine ivme kazandırdı. Aslında İsrail bölgede demiryolu inşa etmek gibi türlü yollardan şom hedefleri izliyor. Siyonist rejimin bir amacı stratejik Ortadoğu ve Kuzey Afrika bölgesi ve özellikle yüksek iktisadi ve stratejik kapasiteleri bulunan Fars körfezi emirliklerine musallat olmaktır. İsrail’in bu amacını, Nil’den Fırat’a büyük İsrail kuruntusu çerçevesinde değerlendirmek gerekir. Katil rejimin bu politikası çerçevesinde Irak, Suriye, Fars körfezinde bazı Arap emirliklerden Kuzey Afrika’da Mısır ve diğer bazı Afrika ülkelerine kader bir çok ülkenin topraklarına göz diktiği bilinmektedir.
Ancak siyonist rejim son dönemde bölge milletlerinin direnişi yüzünden politikalarında hezimete uğramış ve pratikte işgal ettiği alanlar, Filistin toprakları ve bazı Arap ülkelerinin topraklarının bir kısmı ile sınırlı kalmıştır. Bu şartlarda Tel Aviv elebaşıları, iktisadi yollardan ve sözde barışçıl ve dostane projeler çerçevesinde bölgeye yönelik sultacı siyasi emellerini gütmeye çalışıyor. Ortadoğu bölgesinin zengin enerji kaynaklarına musallat olmak, İsrail’in Arabistan ve Fars körfezindeki Arap emirliklerle ilişkilerini geliştirmek istemesinin bir başka amacıdır. Üstelik Tel Aviv, Fars körfezine, ürünlerini Asya kıtasına ihraç etmek için bir köprü gibi bakıyor.
Gerçekte eli kanlı rejim Ortadoğu bölgesinde tam inziva içindedir ve bu yüzden türlü yollardan bu durumdan kurtulmaya çalışmaktadır, nitekim Arabistan gibi bazı Arap emirliklerle ilişkilerini geliştirmek istemesini de bu çerçevede değerlendirmek gerekir. Bu arada esef verici konu ise bazı Arap liderlerin korsan İsrail rejimine yalakalık etmeleri ve Filistin meselesini unutarak bu rejime hizmet etmeye başlamasıdır.

Aslında Arabistan’ın korsan İsrail ile işbirliği derin maziye dayanır. Nitekim Times gazetesi Haziran 2010’da Suud hanedanın siyonistlerin Arabistan hava sahasını direniş ekseninde yer alan ülkelere saldırmak üzere kullanmasına izin verdiğini yazdı. Bu konu eli kanlı rejimin Fars körfezine yönelik terör eksenli amaçlarını ve bu bölgeyi istikrarsızlığa ve güvensizliğe sürüklemeye çalıştığını ortaya koydu.
Bu arada Arabistan ve bazı Arap emirliklerin siyonist rejimle ilişkilerini normalleştirme çabalarını kamuoyuna haklı göstermek için İranofobia projesini ileri sürmeleri dikkatlerden kaçmıyor. Nitekim bu proje son dönemde Suud hanedanı ve siyonist rejim elebaşıları tarafından büyük bir ciddiyetle yürütülüyor. Oysa gerçekte Ortadoğu bölgesini terör, şiddet ve güvensizliğe sürükleyen asıl rejimler bu iki rejim olduğu açıkça ortadadır.

Başa dön tuşu
Bugün 24 Eylül 2021 (11) içerik yüklenmiştir.