FilistinHaberlerOrtadoğu

Korsan İsrail’in tren yolu planı Filistin halkı için değildir

Filistin Ulusal Girişim Hareketi’nin Genel Sekreteri ve Filistin Parlamentosu milletvekillerinden Mustafa el-Bergusi, siyonist işgal yönetiminin Batı Yaka’ya tren yolu inşa etme planının bu bölgeyi İsrail’e ilhak etmenin yeni bir silahı olduğuna dikkat çekti.

Mustafa el-Bergusi, dün işgal yönetiminin Batı Yaka bölgesindeki işgal güçlerine bağlı olarak çalışan ve “Şehir Yönetimi” adı verilen biriminin bölgenin şehirlerini birbirine ve bu bölgeyi 1948’de işgal edilmiş bölgeye bağlayacağı ifade edilen tren yolu projesini onayladığının haber verilmesi üzerine yaptığı basın açıklamasında bu planın Filistinlilerin, Batı Yaka’da kendi arazileri üzerinde bağımsız bir yönetim kurmalarını engellemeyi amaçladığını dile getirdi.

Bergusi bu planın aynı zamanda Filistin Özerk Yönetimi’ni tamamen devre dışı bırakma ve son dönemde ABD Dış İşleri Bakanı Jhon Kerry’nin aracılığıyla başlatılması planlanan görüşmeleri kesin bir şekilde geçersiz hale sokma anlamına geleceğini ifade etti.

Bergusi açıklamasında, yahudi yerleşim merkezleri, bu merkezleri birbirine bağlayan ve Filistinlilerin kullanamadığı özel yollar, askeri geçit noktaları, ırkçı ayrım duvarı ve baskıcı askeri yasalara ek olarak altıncı bir ırkçı muamelenin devreye sokulması anlamına geleceğini hatırlattı.

Mustafa el-Bergusi, bu projeye itirazın masa başı görüşmeler yoluyla değil derhal Lahey Mahkemesi’ne müracaat yoluyla yapılmasını istedi.

İşgal yönetimi tarafından dün yapılan açıklamada Batı Yaka’daki askerî birliklere bağlı çalışan Şehir Yönetimi adlı organın toplam 473 km uzunluğunda olacağı ve Batı Yaka bölgesinde 30 istasyonu ve 11 hattı bulunacağı, bu bölgeyi de 1948’de işgal edilmiş bölgeye bağlayacağı bildirilen demir yolu projesini onayladığı duyurulmuştu.

Başa dön tuşu
Bugün 13 Ağustos 2022 (11) içerik yüklenmiştir.