FilistinHaberlerOrtadoğu

Korsan İsrailli yerleşimciler İbrahim Camii’ni işgal etti

Batı Şeria’da bulunan ve Hz. İbrahim, Hz. İshak, Hz. Yakub ve eşlerinin mezarlarının bulunduğu İbrahim Camii İsrailli yerleşimciler tarafından işgal edildi.

İsrail güçlerinin camiye girişlerini engellediğini belirten Filistinli yerleşimci Zaid el Cabari, binlerce Yahudi’nin İsrailli askerlerinin koruması altında Talmud ritüellerini gerçekleştirmek için camiyi işgal ettiğini dile getirdi.

Dün itibari ile başlayan dua merasimi 10 gün boyunca İsrailli askerlerin koruması altında İbrahim Camii’nde devam edecek ve son güne kadar camiye giriş ve çıkışlar kapatılacak.

İsrailli yerleşimciler daha önce de ezanı engellemişti

Korsan İsrail, onlarca kez İbrahim Camii’nde ezan okunmasını engelledi.

Batı Şeria’da bulunan El-Halil Vakıflar Müdürlüğü Halkla İlişkiler Müdürü Mecdi Mücahid yaptığı açıklamada, “İsrail makamlarının Yahudi yerleşimcilerin rahatsız olmasını ve Yahudi bayramlarını gerekçe göstererek” camide ezan okunmasını 79 defa engellediğini kaydetmişti.

İsrail, iki kısma ayırdığı İbrahim Camii’nin ramazan, dini bayramlar, Mirac gecesi ve yılbaşı dışında Müslümanlar tarafından tam olarak kullanılmasına izin vermiyor.

Başa dön tuşu
Bugün 14 Ekim 2021 (1) içerik yüklenmiştir.