FilistinHaberlerOrtadoğu

Korsan İsrailliler Filistinli esirlerin serbest bırakılmasını protesto etti

İsrail ile Filistin Yönetimi arasında yürütülen müzakereler kapsamında işgal zindanlarında tutulan esirlerden bir kısmının serbest bırakılması işgal rejiminde bu sabah (30 Ekim Çarşamba) tepkilere yol açtı.

Esirlerin serbest bırakıldığı Ofer Cezaevi önünde fanatik Yahudi örgütlerine üye aktivistlerle direniş eylemlerinde ölen İsraillilerin aileleri protesto gösterisi yaptı. Gösteriye “İsrail Evimiz” Partisi üyesi fanatik Yahudi bakan Uri Ariel’in de göstericilere destek amacıyla katıldığı fakat hükümet üyesi olduğu için göstericiler tarafından hakarete uğradığı bildirildi.

Direniş eylemlerinde ölenlerin çocukları hükümetin esirleri serbest bırakma kararını protesto ederek, kararı medya aracılığıyla öğrendiklerini söyledi. Göstericilerden bazılarının Filistin poşusu takarak ellerini kırmızıya boyadığı görüldü.

Direniş eylemlerinde ve savaşta hayatlarını kaybeden İsrail askerlerinin yattığı askeri mezarlığı da ziyaret eden göstericiler, mezarlığa “Özür dileriz. Sizi unuttuk. Kanlarınız boşa gitti” yazan pankart bıraktı.

Filistin tarafıyla müzakereleri yürüten İsrail Adalet Bakanı Tzipi Livni’nin de Filistinli bazı esirlerin serbest bırakılması nedeniyle tepkilere ve protestolara maruz kaldığı bildirildi.

Başa dön tuşu
Bugün 29 Ocak 2023 (15) içerik yüklenmiştir.