AvrupaHaberler

Kosava Halkı Hükümeti Protesto Etti

Kosova’nın muhalefetteki Kendin Karar Al Hareketi, Kosova’nın Geleceği İçin İttifak ve Kosova Girişimi partileri, başkent Priştine’de hükümet karşıtı protesto gösterisi düzenledi.

Protesto, başkentteki “Zahir Pajazit” meydanında, Arnavutlar için önemli olan “28 Kasım Arnavutluk Cumhuriyeti Bağımsızlık ve Bayrak Günü”nde yapıldı. Üst düzey güvenlik önlemlerinin alındığı protestoya, Kosova ve Sırbistanlı yetkililerin 25 Ağustos’ta üzerinde uzlaştığı Kosova’da Sırp Belediyeler Birliği kurulmasını ve Karadağ-Kosova sınırının yeniden düzenlenmesini öngören anlaşmaya karşı çıkan binlerce muhalefet yanlısı katıldı. 35 bin kişinin katıldığı gösterilerde polis ile göstericiler arasında çıkan çatışmada Vetvendosye hareketi kurucusu ve milletvekili Albin Kurti’yi gözaltına aldı. Kurti’nin Kosova Meclisi’nde gözyaşartıcı bomba atmaktan hakkında tutuklama kararı çıkartılmıştı.

Kendin Karar Al Hareketi milletvekillerinden Albin Kurti, meydanda yaptığı konuşmada, “Hükümet, topraklarımızı Sırbistan ve Karadağ arasında bölmek istiyor. Arnavutluk ile güçlenmek yerine Belediyeler Birliği ile Sırbistan’ı tercih ediyoruz” diye konuştu.

Başa dön tuşu
Bugün 08 Aralık 2022 (18) içerik yüklenmiştir.