AvrupaHaberlerKuzey Amerika

Kosova, ABD’nin askeri üssü ve uyuşturucu merkezi oldu

Bağımsızlığı üzerinden henüz 20 ay geçmişken Kosova’nın Amerika ve Avrupa’nın nüfuzu sayesinde Avrupa kıtasının uyuşturucu kaçakçılığının ana üssü haline geldiği belirtiliyor.

Yaklaşık 20 ay önce batı ve özellikle Amerika’nın desteği ile Sırbistan’dan bağımsızlığını kazanan Kosova, Amerika’nın Avrupa kıtasındaki en büyük askeri üssüne dönüştü.

Bu arada Kosova’nın bağımsızlığından sonraki durumunu irdeleyen siyaset uzmanı Dr. Rafael Johnson, batının ve özellikle Amerika’nın Kosova üzerinde artan nüfuz ve etkinliğini ele aldığı makalesinde Kosova için şu üzücü ifadelere yer veriyor: Kosova, Amerika’nın Avrupa’daki en büyük askeri üssü, ama aynı zamanda uyuşturucu madde kaçakçılığı ve organize suçlarla uğraşan çetelerce kontrol altına alınan bir ekonomik kaynak gibidir.

Johnson makalesinin bir başka bölümünde ise batının ve özellikle Amerika’nın Kosova için yarattığı sorunlara değinerek, Amerika ve Avrupa’nın tutumları yüzünden Kosova’nın Avrupa kıtasının en yoksul ülkesine dönüştüğünü ve Amerika’nın Kosova’ya müdahalesinin esas sebebinin Avrupa’da uyuşturucu kaçakçılığını kendi elinde tutmak olduğunu vurguluyor.

Başa dön tuşu
Bugün 14 Ekim 2021 (1) içerik yüklenmiştir.