AvrupaHaberler

Kosova’da Sınır Anlaşması Krizi Derinleşiyor

Kosova Başbakanı İsa Mustafa, Karadağ ile Sınır Anlaşması konusu için muhalefet partilerini bir toplantıya çağıracağını bildirdi.

Başbakan Mustafa,  Sınır Anlaşmasının yeniden işlem göreceğini,  Sırp Listesinin ise her ne olursa olsun şartlarının yerine getirilmeyeceğini ifade etti.

Başkanı İsa Mustafa, Sınır Anlaşmasıyla ilgili durumun gerek muhalefet gerek te Sırp Listesiyle netlik kazanacağını söyledi.

Mustafa,  İpek, Junik, Deçan ve İstog belediyeler başkanlarıyla da görüşmelerinin olacağını ve onların uyarılarını dikkate alacağını belirtti.

Bu görüşmeler Mecliste Sınır Anlaşmasının işlem görmesinden önce yapılacak.

Geçtiğimiz hafta Sınır Anlaşması Kosova Meclisine gelmiş, oylama ileri bir tarihe ertelennişti. Başbakan İsa Mustafa oylamanın ertelenmesiyle ilgili yaptığı açıklamada, oylamanın görüşülmesi için durum ve koşulların uygun olmadığını söylemişti.

Muhalefet ise, Sınır Anlaşmasının parlamentodan geçmesi için gerekli desteğin alınamayacağının anlaşılması üzerine oylamanın ertelendiğini düşünüyor.

Meclis oturumu sırasında ise Kendin Karar Al Hareketi milletvekillerinden Donika Kadaj-Bujupi ve Kosova Meclisi Başkan Yardımcısı Aida Derguti’nin gözaltına alındığı haberi gelmişti.

Öte yandan, Kosova ile Sırbistan arasında Avrupa Birliği  ara buluculuğunda yapılan müzakere süreci kapsamında, 25 Ağustos 2015’te Kosova’da Sırp Belediyeler Birliği kurulması ve Karadağ-Kosova sınırının yeniden düzenlenmesine ilişkin antlaşma konularında uzlaşı sağlanmıştı.

Başa dön tuşu
Bugün 17 Haziran 2024 (28) içerik yüklenmiştir.