HaberlerAvrupaDünya

Kosova’yla Sırbistan arasındaki gerilim büyüyor

NATO, Kosova’yla Sırbistan arasında sınırda süren gerilimin ardından ülkedeki Kosova Barış Gücü’ne (KFOR) ek güç gönderme kararı alındığını açıkladı.

Kararı duyuran NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, “Mayıstan bu yana Kosova’daki Barış Gücü’nün varlığını ve pozisyonunu genişlettik. NATO, mevcut duruma işaret etmek adına dün ek kuvvetlerin gönderilmesine onay verdi” dedi.

Taraflara gerilimi azaltma çağrısı yapan Stoltenberg, “Belgrad ve Priştine’ye, olağanüstü meselelerin tek çözümü olarak, Avrupa Birliği tarafından sağlanan diyaloglara katılma çağrısı yapmaya devam ediyoruz. Kosova’da güvenliğin ve bölgede istikrarın sürmesi için bu kritik” dedi.

Stoltenberg, ek kuvvetlerin hangi sayıda ve hangi ülkeden gönderileceğine dair bilgi vermedi.

İngiltere’den KFOR’a asker desteği

NATO’nun ardından açıklama yapan İngiltere Savunma Bakanlığı da, Kosova’ya gönderilecek ek kuvvetlere destek amacıyla ittifağa bir tabur gönderildiğini bildirdi.

Bakanlık, “Kosova’daki mevut durum nedeniyle, Galler Prensesi’nin Kraliyet Alayı’na bağlı 1. Tabur’u, ihtiyaç halinde destek olması amacıyla, NATO’nun Kosova Barış Gücü’ne takviye olarak ittifağa gönderdik” ifadelerini kullandı.

Blinken’dan Sırbistan’a ‘gerilimi azaltma’ çağrısı

ABD Dışişleri Bakanlığı da, Bakan Antony Blinken’ın, cuma günü Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandr Vucic’le konuşarak, Kosova’da gerilimi azaltmanın önemine değindiğini aktardı.

Açıklamada, “Bakan, Kosova’daki saldırılardan sorumlu olan ve şu anda Sırbistan’da bulunan kişilerin hesap vermesi gerektiğinin altını çizdi” denildi.

Kosova Başbakanı NATO kararından memnun

NATO’nun kararına dair memnuniyetini dile getiren Kosova Başbakanı Albin Kurti, Sırbistan’ın müttefiği Rusya’yla birlikte Kosova’ya saldırarak ülkeyi istikrarsızlaştırmaya çalıştığını savundu.

Geçtiğimiz hafta sınırda yaşanan çatışmalar sonucunda 4 kişinin hayatını kaybettiğini hatırlatan Kurti, Associated Press’e yaptığı açıklamada, “Halkımız zaman makinesiyle 30 yıl öncesine dönmek istiyor. Ancak bu gerçekleşmeyecek” dedi.

Kurti, “NATO’ya ihtiyacımız var, çünkü Sırbistan’la olan sınır çok uzun ve Sırbistan ordusu son günlerde sınırdaki kapasitesini artırdı. Hem Rusya hem de Çin’den birçok askeri ekipmanları var” ifadelerini kullandı.

Kosova polisi, ülkenin kuzeyinde yaşanan olayların ardından bazı bölgelere dönük dün baskınlar düzenlendiğini açıkladı.

Diğer yandan, Kosovalı üst düzey Sırp siyasetçilerden Milan Radoicic, geçtiğimiz hafta polisle girilen çatışmada Sırp savaşçıların safında yer aldığını itiraf etti.

Beyaz Saray’dan Sırbistan’a geri çekilme çağrısı

Beyaz Saray, Sırbistan’ın, Kosova sınırına ‘benzeri görülmemiş’ şekilde askeri yığınak yaptığını bildirerek, Belgrad yönetimini ‘güçlerini geri çekmeye’ çağırmıştı.

Ne olmuştu?

Geçtiğimiz hafta, Kosova’nın kuzeyindeki Banjska köyünde bulunan Ortodoks manastırında yaşanan çatışmalarda bir Kosova polisi ve üç Sırp savaşçı hayatını kaybetmişti.

Yaşananlar, Kosova’nın 2008’de bağımsızlığını ilan etmesinden bu yana en büyük gerilim olarak değerlendiriliyor.

Kosova, Sırbistan’ı Sırp savaşçıları silahlandırmak ve desteklemekle suçlarken, Belgrad yönetimi, Priştine’yi Sırp kökenli vatandaşlara kötü davranarak çatışmayı körüklediğini söylüyor.

Başa dön tuşu
Bugün 23 Temmuz 2024 (6) içerik yüklenmiştir.