Haberler

Kremlin, Kiev’in açıklamasını reddetti

Rusya Cumhurbaşkanlığı sözcüsü Dmitry Peskov, Ukrayna Devlet Başkan yardımcısı Sergei Shefir’e yönelik Kiev yakınlarında suikast girişimi ile hiçbir ilgileri olmadığını söyledi.

Rusya cumhurbaşkanlığı sözcüsü Dmitry Peskov Çarşamba günü yaptığı açıklamada, Ukrayna Devlet Başkanı yardımcısı Sergei Shafir’e Kiev’in  Lesniki köyü yakınlarında  düzenlenen saldırıyla Rusya’nın hiçbir ilgisi olmadığını söyledi.

Volodymyr Zelensky’nin partisinin lideri Alexander Kornenko, daha önce Rusya’nın Ukrayna cumhurbaşkanının danışmanına yapılan saldırıya karışmış olabileceğini iddia etmişti.

Daha önce, Rusya’nın Sputnik haber ajansı Sergei Shafir’in öldürüldüğünü ve şoförünün yaralandığını bildirdi.

Rapora göre, silahlı kişiler Zelensky’nin danışmanlık aracına 10’dan fazla kurşun sıktı, ancak Zelensky saldırıdan sağ kurtulmayı başardı ve şoförüne üç kurşun isabet etti. Saldırının failleri ve nedenleri henüz belirlenemedi.

Zelenskiy saldırının ardından yaptığı ilk açıklamada, “Eğer birisi arkadaşıma ateş açarak bana bir mesaj vermeye çalışıyorsa, bu zayıflıktır” dedi. Zelenskiy, suikast girişiminin arkasında kimin bulunduğunu bilmediğini belirtti. Zelenskiy’nin danışmanı Mykhailo Podolyak ise saldırının ‘devlet başkanının oligarklarla savaşının bir sonucu olabileceği’ yorumu yaptı.

Başa dön tuşu
Bugün 20 Ağustos 2022 (5) içerik yüklenmiştir.