HaberlerKuzey AmerikaLatin Amerika

Küba, ABD tarafından finanse edilen iç karışıklık operasyonunu kınadı

Küba, Papa Benedict XVI’nın Mart ayındaki adayı ziyareti sırasında, ülkede iç karışıklıklar yaratmak amacıyla, ABD hükümeti tarafından finanse edilen operasyonu kınadı.

Küba televizyonu tarafından Salı gecesi yayınlanan özel bir programda, Papa’nın ziyareti öncesi CIA’ye bağlı Küba Demokratik Müdürlüğü (KBM) denen örgütün, sekiz genç Meksikalı’yı Küba’ya gelip huzursuzluk yaratmaları konusunda yönlendirdiği belirtildi.

Programda, Kübalı yetkililerin 14 ve 24 Mart tarihleri arasında karşı devrimci faaliyetlere destek veren ve Küba’ya iki kez seyahat etmiş olan Miguel Angel Pateyro tarafından kiralanan 4 Meksikalı’nın gözaltına alındığına yer verildi.

Pateyro, 1999 yılından beri adaya karşı eylemler gerçekleştiren Meksika Ulusal Hareket Partisi eski yedek senatörü ve bu partinin KDM ve Amerika Ulusal Vakfı gibi Miami’deki Küba karşıtı örgütler arasındaki ilişkiyi koordine eden işbirlikçilerinden olan Rene Bolio’dan aldığı komutları yerine getiriyor.

Diğer dört kişinin faaliyetlerini yürütüp ülkeyi terk etmesinden sonra gözaltına alınan dört kişiyle yapılan bir televizyon röportajında, Küba topraklarında yapılan bu eylemlerin ayrıntıları yayınlandı.

Gözaltındaki Meksika vatandaşlarından biri olan Luis Antonio Nequiz, birisinin kendisine Küba’ya yaptığı gezi nedeniyle para ödediğini ve görevinin daha fazla kişinin yürüyebileceği ve bildirilerin dağıtılacağı güzergahlar belirlemek olduğunu ifade etti.

Gözaltındakilerden bir diğeri Moises Torres de kendilerine ilkin bu ülkeye gelmek için bir hazırlık videosu gösterildiğini ve daha sonra Miami’den gelen iki KDM üyesiyle tanıştırıldıklarını söyledi.

Sözkonusu kişiler, Papa’nın ziyaretini fırsat bilerek ziyaret süresince halkı tahrik etmek, sokaklarda, kiliselerde protesto gösterileri yapıp, bildiriler dağıtarak huzursuzluk yaratıp medyada yer almanın da amaçları arasında olduğunu belirtti.

Başarısız olması halinde imha edilmelerinin istendiği bazı belgelerin muhalefet üyelerine teslim edildiği ve yetkililere fark edilmemek için basit bir turist gibi davranmalarının söylendiği de belirtildi.

Programda dört erkeğin sınırdışı edilmesine rağmen Miami’den talimat almanın tek yolunun bu olmadığı ayrıca sözde Küba Cumhuriyetçi Partisi gibi örgütlerin provokasyon yaratmak için kiliseleri yönlendirmeye çabaladıklarına değinildi.

Programda ayrıca adı anılan Miami merkezli partinin üyesi İbrahim Bosch ile karşı devrimci Vladimir Calderon arasında geçen, adadaki yıkıcı eylemler ile ilgili ödemeler hakkında yapılan ayrıntılı telefon görüşmesi de yayınlandı.

Başa dön tuşu
Bugün 30 Kasım 2021 (30) içerik yüklenmiştir.