HaberlerKuzey AmerikaLatin Amerika

Küba, Guantanamo’nun kapatılması için bir kez daha çağrı yaptı

Küba Dışişleri Bakanı Bruno Rodriguez Parrilla, ABD’ye Guantanamo hapishanesini kapatması çağrısında bulundu.

Cenevre’de BM İnsan Hakları Konseyi’nde konuşan Parrilla, “Guantanamo’daki yasadışı deniz üssünde meydana gelen kalıcı ve acımasız bir şekilde devam eden insan hakları ihlallerini destekleyen yasal belirsizlik konusunda oldukça endişeliyiz” derken, Küba topraklarında bulunan Guantanamo’nun ABD tarafından zorla ele geçirilerek, bir işkence merkezi haline getirtildiğine dikkat çekti.

Parilla’nın açıklamaları, Obama’nın önceki gün askeri hapishanenin kapatılacağı yönünde bir kez daha söz vermesinin ardından geldi. Obama, ABD başkanı seçilmeden önce de hapishanenin kapatılacağı sözünü vermiş ancak sözünü tutmamıştı.

Öte yandan Küba Dışişleri Bakanı, ABD’nin 10 yıldır burada yasal savunma hakkı vermeden ya da herhangi bir yargılama olmadan 166 kişiyi tuttuğunu sözlerine ekledi.

“Bu hapishane ve askeri üs kapatılmalı ve Cuba’ya iade edilmeli” diyen Bakan, burada açlık grevinde olan 20 kişiye de zorla yemek yedirildiğini aktardı.

Yaklaşık 130 tutsak, hapishane koşullarını ve belirsiz hapis sürelerini protesto etmek için açlık grevlerine devam ediyor.

Öte yandan salı günü bir açıklama yapan Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Sözcüsü Rupert Colville, “Eğer, insanlar iradesine karşı zorla besleniyorsa, bu, bizim ve Dünya Tabipler Birliği’nin görüşüne göre, uluslararası hukukun da karşısında olduğu acımasız, insanlık dışı ve aşağılayıcı bir muamele anlamına geliyor” dedi.

Başa dön tuşu
Bugün 13 Haziran 2021 (16) içerik yüklenmiştir.