HaberlerLatin Amerika

Küba, Latin Amerika ülkelerine destek verdi, ABD’yi zorbalıkla suçladı

Küba Devlet Başkanı Castro, Snowden’le ilgili ilk kez açıklama yaparak Latin Amerika ülkelerine destek verdi, ABD’yi zorbalıkla suçladı.

Küba Devlet Başkanı Raul Castro önceki gün yaptığı konuşmada, Latin Amerika ülkelerinin eski CIA çalışanı Edward Snowden’e sığınma önerisinde bulunmalarını desteklerken, ABD’yi diğer ülkelere zorbalık yapmakla suçladı. Küba Ulusal Meclisi’nde konuşan Castro, Venezuela ve bölgedeki diğer ülkelerin “idealleri uğruna zulme uğramış ve demokrasi için mücadele edenlerin” sığınma talebini kabul etme haklarının olduğunu söyledi. Bolivya, Venezuela ve Nikaragua, Snowden’e sığınma hakkı vereceklerini açıklamıştı. Castro, Snowden’in Küba’ya sığınma başvurusu yapıp yapmadığı konusunda ise bilgi vermedi. Castro ayrıca, ABD’nin Snowden’e sığınma verecek ülkeleri ekomomik yaptırım uygulamakla tehdit etmesini de kınadı. Geçen hafta Snowden’in uçağında olduğu iddiasıyla kimi Avrupa ülkelerinin, Bolivya Devlet Başkanı Evo Morales’e hava sahalarını kapatması skandalını da kınayan Castro, “Bu eylemler, bizim, güçlü olanların, uluslararası hukuku, başka bir ülkenin egemenliğini ve vatandaşlık haklarını çiğneyebileceğini düşündüğü bir dünyada yaşadığımızı gösterir” dedi. Castro, Snowden’in ortaya çıkardığı casusluk skandalından, kendilerinin daha önceden haberdar olduklarını da belirterek, Küba’nın dünyada en çok izlenen ülke olduğunu sözlerine ekledi.

Castro’nun meclis konuşmasındaki bir diğer gündem maddesi ise ülke içindeki yolsuzluklar konusu oldu. Kamusal alandaki davranışların standardında bir düşüş yaşandığını söyleyen Küba Devlet Başkanı, bu sorunlara örnek olarak, yolsuzluk ve hırsızlık vakalarını, izinsiz inşaatları ve kent içinde domuz beslenmesini gösterdi.

Başa dön tuşu
Bugün 29 Haziran 2022 (22) içerik yüklenmiştir.