AsyaHaberlerLatin Amerika

Küba tamir için Kuzey Kore’ye silah gönderdiğini resmen açıkladı

Panama Kanalı’ndan geçtiği sırada alıkonulan Kuzey Kore bandıralı gemide ortaya çıkarılan silahların ardından Panama geminin mürettebatını, ‘yasadışı yollarla savaş malzemesi taşıyarak kamu güvenliğini tehlikeye atmakla’ suçladı.

Savcı Javier Caraballo tarafından geminin 35 kişilik mürettebatına yöneltilen suçlamalar, Kuzey Kore’nin bu kişilerin acil olarak serbest bırakılmaları çağrısının ardından geldi.

Konuyla ilgili ilk defa açıklama yapan Kuzey Kore dışişleri bakanlığı Küba’nın ‘eskiyen’ silahları tamir için kendilerine gönderdiğini ve yasalara uygun bir kontrat doğrultusunda onarımın ardından silahların ülkeye iade edileceğini söyledi.

Panama daha önce şeker kargosunun altına saklanan silahların beyan edilmediğini söylemişti.

Ülke ayrıca Kuzey Kore’ye uygulanan yaptırımların ihlâl edilip edilmediğinin araştırılması için Birlemiş Milletler’e başvurdu.

Kuzey Kore’ye uygulanan Birleşmiş Milletler yaptırımları, bu ülkeye silah ithalatı yapılmasını yasaklıyor.

Küba daha önce Panama Kanalı’ndan geçtiği sırada alıkonulan Kuzey Kore bandıralı gemide bulunan silahların kendilerine ait olduğunu açıklamıştı

Havana yönetimi, bunların Sovyetler döneminden kalan ve tamir için Kuzey Kore’ye gönderilen silahlar olduğunu söylemişti.

Küba, geminin iki uçaksavar sistemi, dokuz füze ve yedek parçaları, iki MiG 21-Bis uçağı ve 15 MiG motorundan oluşan toplam 240 ton köhne savunma silahları taşıdığını açıkladı.

Başa dön tuşu
Bugün 02 Temmuz 2022 (25) içerik yüklenmiştir.