FilistinHaberlerOrtadoğu

Kubha: Müzakereler siyonist İsrail’e Mescid-i Aksa’yı bölme fırsatı veriyor

Filistin esirler eski bakanı Vasfi Kubha, Mahmud Abbas başkanlığındaki Filistin Yönetimi’nin anlamsız müzakereleri sürdürerek işgal rejimine Mescid-i Aksa’yı Müslümanlar ve Yahudiler arasında ikiye bölme fırsatı verdiğini söyledi.

Kubha, Ürdün Es-Sebil gazetesinin dünkü (3 Kasım Pazar) sayısında yer alan açıklamalarında, Filistin Yönetimi’nin Filistin’le ilgili karar alma yetkisini tekeline aldığını ve tek taraflı kararlar verdiğini, başarısızlığı kanıtlanan müzakerelere son vererek milli bir program ve strateji etrafında kenetlenme çağrılarını duymazdan geldiğini ifade etti.

Filistinli 26 esirin serbest bırakılmasının bundan yirmi yıl önce gerçekleşmesi gereken bir hak olduğuna işaret eden Kubha, Filistin Yönetimi’nin o dönemde bu haktan taviz verdiğini ve en kötüsünün de söz konusu hakkın parçalara bölünmesini kabul etmesi olduğunu belirtti. Filistinli eski bakan, işgal rejimi ile Filistin Yönetimi’nin aralarında rol paylaşımı yaparak birbirlerinin rollerini tamamladıklarını söyledi ve bu durumu kınadı.

Filistinlilerin yirmi yıl süren anlamsız müzakerelerden bıktığını ve Batı Yaka’da yeni bir direniş dalgasının şekillenmeye başladığını bildiren Kubha, Cenin, Nablus ve El-Halil’deki son eylemlerin bunun kanıtı olduğunu ifade etti.

Başa dön tuşu
Bugün 15 Nisan 2024 (22) içerik yüklenmiştir.