FilistinHaberlerOrtadoğu

Kuddumi: Amerika, Filistinli mülteciler dosyasını kapatmaya çalışıyor

Filistin İslami Direniş Hareketi HAMAS’ın Tahran temsilcisi Halid Kuddumi, Amerika’nın UNRWA’ya yardımları kısmasından asıl amacın Filistinli mültecilerin kendi anavatanlarına dönüşü dosyasının kapatılmasına yönelik olduğunu bildirdi.

Mehr Haber ajansının sorularını cevaplandıran Filistin İslami Direniş Hareketi HAMAS’ın Tahran temsilcisi Halid Kuddumi, Amerika’nın UNRWA’ya yardımlarının kısılması meselesine temasla, Amerikalıların asıl hedefinin Filistinli mülteciler dosyasının asıl tamamen gündemden kaldırılması olduğunu ve son girişimiyle de bunu amaçladığını söyledi.

Amerikalıların kesinlikle Filistinli mültecilerin kendi vatanlarına geri dönme imkanının oluşmasını istemediklerini belirten Kuddumi, Filistin halkının kendi çok kısıtlı imkanları ile şimdiye kadar işgal rejimi ve onların asıl destekçisi Amerika’ya gerekli cevabı verdiklerini ve bundan sonra da vermeye devam edeceklerini bildirdi.

ABD’nin Birleşmiş Milletler Filistinli Mültecilere Yardım ve Çalışma Örgütü (UNRWA) bütçesine ayırdığı yardımın 125 milyon dolarlık kısmını dondurduğu belirtilmişti.

Reuters Haber Ajansı, Amerikan idaresindeki üç yetkiliye dayandırarak verdiği haberde, Amerika Başkanı Donald Trump’ın Birleşmiş Milletler’e bu ayın başında vermesi gereken 125 milyon dolarlık yardımı dondurduğunu ilettiğini ifade etti.

Konunun hassasiyeti açısından isimlerini vermeyen üç yetkili, verdikleri bilginin devamında, Trump’ın UNRWA bütçesi için verilmesi gereken 180 milyon dolarlık payı da kesmeyi düşündüğünü söyledi.

Başa dön tuşu
Bugün 23 Eylül 2021 (13) içerik yüklenmiştir.