Dünya Kudüs GünüFilistinHaberlerİranOrtadoğu

Kudüs Günü Cuma Hutbesi

Tahran Cuma namazı imamı Haşimi Rafsancani İngiltere, Fransa, Amerika, BMT, Arap ve İslam ülkelerinin Filistin faciasının esas sorumluları olduklarını ve dünya ahiret bunun için hesap vermeleri gerektiğini söyledi.

Dünya Kudüs gününde Tahran’da bu yılın ramazan ayının son Cuma namazını kıldıran Ayetullah Haşimi Rafsancani Kudüs günü yürüyüşüne muhteşem bir şekilde katılan İran milletine şükranlarını sunarak bu günde düzenlenen yürüyüşlerin önem ve değerine değindi ve üzerinden yaklaşık bir asır geçmesine karşın Filistin meselesinin hala İslam dünyasının ve belki de tüm dünyanın en önemli meselesi olduğunu kaydetti.

Haşimi Rafsancani çağımızda hiç bir milletin mazlum Filistin milleti kadar bunca zulme maruz kalmadığını, Kur’an’ı Kerim’de kaydedilen vaadlere bakıldığında yüce Allah’ın Filistin halkının direnişini cevapsız bırakmayacağından emin olduklarını ve yakın gelecekte Filistin’in kurtuluşuna şahit olmayı dilediklerini vurguladı.

Filistin insanlık faciasının esas sorumlularına temas eden Ayetullah Rafsancani, İngiltere, Fransa, Amerika, BMT, Arap ve İslam ülkelerinin Filistin faciasının esas sorumluları olduklarını ve dünya ahiret bunun için hesap vermeleri gerektiğini söyledi.

Filistin meselesinde esas caninin İngiltere olduğunu vurgulayan Rafsancani, İngilizlerin Filistin üzerindeki mandalıkları döneminde planlı bir şekilde Filistin’i siyonistlere peşkeş ettiğini ve siyonistleri, bu toprakların esas sahipleri olan Filistinlilerden daha güçlü hale getirdiklerini belirtti.

BMT’ının Filistin’e yönelik cinayetine de değinen Tahran Cuma namazı hatibi Rafsancani, bu teşkilatın ilk cinayetinin Filistin’i resmen bölmek olduğunu ve işgal yılları boyunca da sürekli yarım yamalak kararnameler yayınlayıp bu kararnamelerin uygulanmasını asla ciddi bir şekilde takip etmediğini vurguladı.
Beşeriyeti derin düşünceye sevkeden bu facianın tehlikeli boyutlara ulaştığını kaydeden Tahran Cuma namazı imamı Rafsancani, İran’da İslam inkılabı hareketinin başladığı günlerden itibaren Filistin meselesinin imam Humeyni (ra)’in ilgi odağında bulunduğunu ve bu konuya İran milletinin istekleri arasında yer verdiğini ve İran meselelerinin Filistin meselesi ile bağlantılı olduğunu vurguladığını hatırlattı.
Ayetullah Rafsancani ayrıca mübarek Ramazan ayının son Cuma gününün imam Humeyni (ra) tarafından dünya Kudüs günü ilan edilmesinin de büyük bir çıkış olduğunu, bu günde dünya çapında düzenlenen muhteşem yürüyüşlerin büyük yankı uyandırdığını ve müslüman milletlerin bu yürüyüşlere katılmasının büyük moral kaynağı olduğunu kaydetti.

Rafsancani dünyada hiç kimse siyonist rejim kadar BMT kararnamelerini ve uluslar arası yasaları çiğnemediğini, ama buna karşın hiç bir zaman da cezalandırılmadığını kaydetti.

Amerika’nın Filistin’e yönelik cinayetleri konusunda da Tahran Cuma namazı imamı Rafsancani, İngiliz sömürüsünün bir süre sonra sömürücü politikalarının sorumluluğunu Amerika’ya devrettiğini, Amerika’nın da 2. dünya savaşından sonra elde ettiği güçten yararlanarak siyonist rejime destek verdiğini ve böylece tarihte kendisi için çirkin bir karne hazırlamış olduğunu belirtti.

Ayetullah Rafsancani ayrıca Amerika’nın Fransa ile birlikte siyonist rejime nükleer silah sağladığını, bu rejimin 1948 yılında şom bağımsızlığını ilan ettiği günden itibaren Amerika, İngiltere ve Fransa’nın yardımları ile nükleer programını gizlice başlattığını, şu anda Fransa’nın bu rejim için inşa ettiği Dimona nükleer tesislerinde İsrail’in yılda 8 nükleer bomba üretebilecek güçte olduğunu vurguladı.
Rafsancani Amerika’nın bu tür bombaları 2. dünya savaşı sırasında kullandığını, bu yüzden siyonist rejimin bu alanda daha da sert ve küstahça davranabileceğini kaydetti.

Arap ve İslam ülkelerini de İsrail’in kurulmasına izin verdikleri için eleştiren Tahran Cuma namazı hatibi Rafsancani bu cinayet makinesini ilk kurulduğu günlerde kolaylıkla durdurmanın mümkün olmasına karşın bu gün bunun çok zor olduğunu, fakat yine de her şeyin bitmiş sayılmadığını ve günümüzde müslümanların güçlü olduğunu vurguladı.

Rafsancani önemli olan şeyin, İslam ümmetinin başta milletleri ve daha sonra devletlerinin Filistin meselesini ilgi odaklarında tutmaya devam etmeleri ve Filistin kaderini kendi kaderleri gibi algılamaları olduğunu dile getirdi.

Hutbesinin devamında kutsal savunma yıllarına da değinen Rafsancani o günlerin İran tarihinin en önemli eksenlerinden birini oluşturduğunu, ancak bazen medyada tehlikeli boyutlara ulaşan tahriflerin göze çarptığını, kutsal savunma yıllarını konu edinmek isteyenlerin gerçekleri söylemeleri gerektiğini vurguladı.
Saddam’ın baas rejiminin İran’a yönelik saldırısında başta Amerika olmak üzere bir çok ülkenin Saddam’a destek verdiğini hatırlatan Tahran Cuma namazı hatibi o sıralarda düşmanların İran’ın çeşitli bölgelerinde de fitne ve fesat peşinde olduklarını ve henüz ayakta durmaya çalışan İslami nizamı yıkmayı hedeflediklerini, ancak İran milletinin imam Humeyni (ra) önderliğinde tam 8 yıl direndiğini ve sonunda BMT yayınladığı kararname ile bizi haklı bulduğunu ve Saddam’ı saldırgan taraf ilan ettiğini ifade etti.
Rafsancani bu konuda da yüce Allah’ın vaadlerinin gerçekleştiğine şahit olduklarını ve bu gün Saddam’ı destekleyenlerin türlü şekillerde cezalarını bulduklarını bunun en somut örneğinin Amerika’nın kendi topraklarında yaşadığı can ve mal kaybı ve iktisadi kriz olduğunu hatırlattı.

Hutbesinin bir başka bölümünde Irak, Afganistan ve son olarak Pakistan’da yaşanan gelişmelere değinen Ayetullah Rafsancani bu ülkelerde yaşanan sorunların esas kaynağının Amerika’nın işgalci tavrı olduğunu, şimdi de Irak’a bu ülkenin geleceğini karartacak bir güvenlik anlaşmasını dayatmaya çalıştığını kaydetti.

Son olarak UAEA genel müdürü Elbaradei’nin İran’ın nükleer meselesi ile ilgili raporuna değinen Tahran Cuma namazı imamı Rafsancani bu raporun zalimce hazırlandığını, İran’ın nükleer meselesini füze çalışmaları ile bağlantılı yapmanın yersiz olduğunu, çünkü İran’ın füze çalışmalarının İran Irak savaşı sırasında ülkeyi savunmak için gerçekleşen bir çalışma olduğunu ve şimdi de doğal sürecini yaşadığını belirtti.

Başa dön tuşu
Bugün 14 Ağustos 2022 (25) içerik yüklenmiştir.