Dünya Kudüs GünüHaberlerİmam Ali Hamaneyİranİslami VahdetÖrnek ŞahsiyetlerOrtadoğu

Kudüs Günü, İslâmi Vahdet’in tecellisidir

Bugün İran’ın dört bir yanında kılınan Cuma namazı hutbelerinde günün önemli konularına değinildi. Tahran’da Cuma namazını kıldıran İslam inkılabı rehberi Ayetullah Seyyid Ali Hamanei, din ve siyasetin birbirinden ayrılması durumundaki tehlikelere değinerek, bu durumda siyasetin ahlaktan ayrılacağını belirtti.
İslam inkılabı rehberi bugün Cuma namazında okuduğu hutbelerde, İran İslam inkılabı değerlerinin eskimeyeceğini, her zaman İran halkı için taze ve cazip olduğunun altını çizerek, İslam nizamının halkın güvenliği ve temel ilkelerine muhalefet edenlere karşı tutum sergileyeceğini belirtti.
Yöntemlerde ihtilafların bulunmasında bir zarar ve kötülük olmadığını hatta yararlı olduğu ama bunun da nizam çerçevesinde olması gerektiğini belirten Ayetullah Hamanei, Cuma namazı hutbelerinin devamında, “Kendilerini demokrasinin öncüsü tanıyan ülkelerin hiç birinde muhalefet partileri, nizamın temellerine karşı muhalefet etmiyorlar” dedi.
İslam inkılâbı rehberi 40 milyon insanın seçimlere katılmasının İslam nizamına olan güvenin göstergesi olduğuna değinerek, halk ve nizamın birbirine tamamen güvendiklerini belirtti.
Ayetullah Hamanei, halkın düşmanın tüm komplolarına karşı gelecek seçimlere de güçlü bir şekilde varlık göstereceğini belirterek, İran’ın, İmam Humeyni’nin güçlü temel ilkeleriyle ilerlediği müddetçe, gerçek bir İslam cumhuriyeti olacağını ifade etti.
İslam inkılâbı rehberi Cuma namazı hutbelerinin sonunda da dünya Kudüs günü yürüyüş gösterilerine değinerek, söz konusu yürüyüşün tefrikaya dönüşmemesi, zira bazı kesimlerin halkın yürüyüşlere katılmasını suistimal etmek istediğine dikkat çekti.

Başa dön tuşu
Kapalı
Bugün 23 Ocak 2020 (42) içerik yüklenmiştir.