FilistinHaberlerOrtadoğu

Kudüs halkı direnişi sürdürsün

İslami Direniş Hareketi Siyasi Birimi Başkanı Halit Meşal, Kudüs halkını direnişe devam etmeye ve Mescidi Aksa’yı korumaya davet ederek, Batı Yaka’da yaşayan Filistinlilerden de kutsal mekanları savunmanın önüne çıkan tüm engelleri aşmalarını istedi.

Meşal, Filistin davasının gerçek gücüne kavuşması için Filistinlilerin birlik ve bütünlük içinde hareket etmesinin zaruri olduğuna da dikkat çekti.

Meşal, Filistin Kurtuluşu Halk Cephesi-Genel Komutanlık liderlerinden Fadl Şuro’nun birinci ölüm yıldönümü nedeniyle düzenlenen törende yaptığı konuşmada Kudüs halkına seslenerek şöyle dedi: “Bugün yerin altı yeryüzünden daha hayırlı. Yıkım aletleri Mescidi Aksa’nın temellerini oymaya başladı. Ey Kudüs halkı! Direnişinizi ve Mescidi Aksa’yı müdafaanızı sürdürün. Bu tarihi bir andır. Ümmet sizinle birliktedir. Dünya, Ortadoğu bölgesindeki değişim anına şahitlik etmektedir. Sakın durmayın.”

Kudüs halkının ilk safta yer alabilecek kimseler tarafından yalnız bırakıldığına işaret eden Meşal, Gazze’deki Filistinlilerin Mescidi Aksa’ya ulaşmasının önünde engeller olduğunu kaydederek, “1948’de işgal edilen topraklarda yaşayan Filistinliler de olmasaydı bugün Kudüs’ün durumu daha zor olurdu” dedi.

Meşal konuşmasında, milyonlarca Arap vatandaşının ve Müslümanın Mescidi Aksa’ya destek gücüne sahip olduklarına inancını dile getirdi.

Netanyahu’nun Brezilya Devlet Başkanı önünde yaptığı konuşmada Kudüs’ü “İsrail”in ebedi başkenti ilan etmesine de değinerek, “Din savaşı istiyorlar. Bu savaş onların başına yıkılacaktır. 16 Mart tarihini sözde mabedin inşası için başlangıç tarihi kabul ediyorlar. Gerçekte 16 Mart sonlarının başlangıcı olacaktır” dedi.

Başa dön tuşu
Bugün 25 Mart 2023 (1) içerik yüklenmiştir.