FilistinHaberlerOrtadoğu

Kudüs halkı Filistinli esirlere destek için yürüdü

Dün (11 Mayıs Cuma) binlerce Filistinli Mescidi Aksa’da kıldığı Cuma namazının ardından Siyonist cezaevlerinde açlık grevi eylemini sürdüren Filistinli esirlere destek için yürüyüş yaptı.

Mescidi Aksa önünde yürüyüşe geçen Kudüs halkı esirlere ait posterleri taşırken, esirlere destek verilmesini ve sıkıntılarının son bulmasını istedi. Kudüs caddelerini dolduran Filistinliler Şeyh Cerrah’ta bulunan Kızılhaç merkezi önünde kurulan eylem çadırına kadar yürüdü.

Diğer taraftan Irkçı Ayrım Duvarına ve Yerleşime Karşı Direniş Komitesi dün Cuma namazının ardından Bab’ul-Amud’da Nekbe’nin 64. yıldönümü münasebetiyle eylem yaptı. Eyleme bir çok dernek ve sivil toplum kuruluşu destek verirken, katılımın yüksek olduğu görüldü.

Etkinlikte Nekbe’nin yıldönümü münasebetiyle basın açıklamasını okuyan Irkçı Ayrım Duvarına ve Yerleşime Karşı Direniş Komitesi Başkanı İsmail El-Hatib “Nekbe’yle birlikte tehcir, zulüm ve katliam yaşayan Filistin halkı işgalcinin barbarlığına ve uluslararası camianın duyarsızlığına rağmen dönüş hakkını savunmaya devam edecektir” dedi.

El-Hatib, BM’den Filistin konusunda alınan kararların hayata geçirilmesini ve işgalcinin Filistin halkına karşı sürdürdüğü hak ihlallerini yerinde görmek için soruşturma komisyonu göndermesini talep ettiklerini söyledi.

Başa dön tuşu
Bugün 27 Haziran 2022 (4) içerik yüklenmiştir.