EyyamullahFilistinHaberlerOrtadoğu

Kudüs halkı Mescid-i Aksa’nın yakılışını üzüntü ve elemle anıyor

Bundan tam 41 yıl önce, yani 21 Ağustos 1969 yılında Avustralya pasaportunu taşıyan Michael Rohan adındaki Siyonist azgın, katil ve terörist Siyonist Mescid-i Aksa’yı ateşe vererek Müslümanların ciğerini dağladı.

Kudüs halkı Mescid-i Aksa’nın altının oyulduğu, yıkılması için tünellerin açıldığı, Kudüs şehrinin Yahudileştirilmesi için yoğun çabanın harcandığı, Kudüs halkının tehcirle karşı karşıya kaldığı bir günde Mescid-i Aksa’nın yakılışının yıldönümünü büyük bir üzüntü ve elemle anıyor.

Çoğunluğunu 1948 yılında işgal edilmiş Filistin topraklarındaki Filistinlilerin oluşturduğu 150 bin kişi Mescid-i Aksa’da Cuma namazını ifa etti. Bu durum Kudüs halkını kahrediyor ve ağlatıyor. Kudüs’ün Eski Belde semtinden Halid Hüseyin’in açıklamaları belki olayı özetlemeye yeter: “1,5 milyar nüfusa sahip bir ümmetin Kudüs’ün Yahudileştirilmesine seyirci kalacağını kim düşünebilirdi? 150 bin kişinin yerine yarım milyon insanın bugün Kudüs’te Cuma namazını kılması gerekirdi. Mescid-i Aksa’nın yakılmasının yıldönümü ümmete mensup olduklarını iddia eden bazı medya kaynaklarında yer bile almıyor”.

Siyasi Bilimler Profesörü Abdüssettar Kasım o dönemde (17 Mart 1969- 3 Haziran 1974) Başbakan olan Siyonist Golda Meir’in sözlerine değinerek şöyle diyor: “Mescid-i Aksa yakıldığında o gece yatmadığını ifade eden Meir, bu olayın ardından ertesi gün bütün Müslümanların ve Arapların ayaklanacağını düşünüyordu. Fakat ertesi gün tepkilerin sert açıklamalardan ibaret kaldığını görünce rahatladığını ifade etti”.

Siyonist Rohan tarafından çıkarılan yangın Salahuddin Minberi’yle caminin güneydoğu tavanın da yanmasına neden olmuştu. Çıkan yangının ardından 4400 metrekarelik alanın 1500’lük bir bölümü tamamıyla yanmıştı.

Fakat her şeye rağmen Şeyh Raid Salah, Şeyh İkrime Sabri ve diğer değerli liderlerin önderliğinde bir avuç Kudüslünün çıplak göğüsleri, elleri ve yalın ayaklarıyla mübarek Mescid-i Aksa’yı gaspçılarla işgal askerlerine karşı gece gündüz korumaları ve nöbet tutmaları işgalcilerin ahmakça bir adım atmalarını engelliyor.

Başa dön tuşu
Bugün 07 Ağustos 2022 (42) içerik yüklenmiştir.