HaberlerİranOrtadoğu

Kudüs meselesi dünyanın en önemli meselesidir

İran İslam Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad, Kudüs Gününün uluslar arası bir konu olduğunu vurgulayarak, bu günün tüm insanlığa ait olduğunu belirtti.

Ahmedinejad “Kudüs Günü, hakları Siyonist rejim tarafından ayaklar altına alınan Filistin mazlum halkını desteklemektir” dedi.

Uluslararası Kudüs Gününün önemiyle ilgili bir soruya Ahmedinejad “bugün Kudüs meselesi, dünyanın en önemli meselesidir, zorba ülkeler, akımlar ve güçlerin Kudüs meselesine gösterdiği hassasiyetin oranı ve tepkilerinden Kudüs’ün önemini anlamak mümkün” yanıtını verdi.

Kudüs meselesinin sadece coğrafi, milli veya Filistin meselesi olmadığını vurgulayan cumhurbaşkanı şöyle konuştu: “Kudüs meselesi her ne kadar tamamen İslami bir mesele olsa da sadece Müslümanlarla sınırlı değil bugün Kudüs meselesi insanlık meselesine dönüşmüştür çünkü Siyonist rejim, yedi milyar kişinin gözü önünde bir ülkeyi yalan ve zorbalıkla işgal ediyor ve bölge ülkelerini tehdit ederek komşu ülkelere saldırarak ve halkın evlerini yıkarak aslında insanlık onurunu zedeliyor. Bu yüzden Filistin konusu insanlık sorunudur.”
Siyonizmin kültürsüz, şiddet yanlısı siyasi bir akım olduğunu vurgulayan Ahmedinejad “Siyonistler, tüm dünyayı egemenliği altında almayı, dünya kültürünü yok etmeyi ve dünya ekonomisi ve politikasına hakim olmayı amaçlıyorlar” dedi.

Şu anda Siyonsitlerin asıl üssünün Siyonist rejimde olduğuna işaret eden cumhurbaşkanı “bazıları ABD’nin de bir şekilde Siyonist rejimin üssü olduğuna inansa da burada ABD’nin Siyonist rejimin egemenliği altında mı yoksa Siyonist rejim ABD’nin egemenliği altında olduğu tartışılır. Ancak önemli olan ise bugün Siyonistlerin tüm dünyayı tehdit etmesidir” dedi.

İran İslam Cumhuriyetinin Filistin sorununun ve gasp edilen haklarının iadesi ile ilgili çözümü konusundaki bir soruya Ahmedinejad Filistin sorunun çözümü için en iyi yolun, BM kararı olduğunu, Filistin halkının tarihinin, topraklarının ve kimliğinin olduğunu ve bugün Siyonist rejimin yok etmeye çalıştığı mülteci bir millet olmadığını belirtti.

Ahmedinejad “tüm milletler kaderlerini belirleme hakkına sahip olduğu gibi Filistin milleti de bu hakka sahip. Bugün referandumda kaderlerini belirleyecek olan 10 milyon Filistinli var” dedi.

Başa dön tuşu
Bugün 23 Şubat 2024 (16) içerik yüklenmiştir.