FilistinHaberlerOrtadoğu

Kudüs Müessesesi: İşgal Rejimi El-Amud Kapısı’nın Yapısını Değiştiriyor

Uluslararası Kudüs Müessesesi, Siyonist işgal rejiminin Kudüs’ün Eski Belde bölgesini tamamıyla kontrol altına almak amacıyla şehrin tarihi, coğrafi, demografik ve dini motifini değiştirmek için yoğun çaba harcadığını belirtti.

Kudüs Müessesesi, yayınladığı açıklamada, son bir hafta içinde yaptıkları gözlemlerde, işgal rejiminin El-Amud Kapısı’nda büyük bir Yahudileştirme projesini hayata geçirdiğini gördüklerini belirterek, projenin geçen Haziran ayında Siyonist İç Güvenlik Bakanı tarafından duyurulduğunu ifade etti.

Rapora göre projeyle işgal polisinin bölgede meydana gelecek gösteri ve yürüyüşleri kolay bir şekilde dağıtması ve gençlerin feda eylemlerini engellemesi amaçlanıyor.

Proje kapsamında gösteri ve yürüyüşlere müsait alanlar barikatlarla daraltılarak, geçişlerin kontrol altına alınacağı gibi, bölgede yüksek üç adet gözetleme kulesi de inşa edilecek. Bunların yanında önemli noktalara ileri teknolojiyle çalışan kameralar yerleştirilecek.

Kudüs Müessesesi işgal rejiminin bölgede topografik bir değişim yaparak farklılıkları ortadan kaldırma projesini hayata geçirmeye de hazırlandığını belirterek, işgal rejiminin bu planıyla El-Amud Kapısı’nın yapısını tamamıyla değiştireceğini bunun ise bölgenin tarihi dokusunda önemli değişiklikler yapmasına imkan vereceğini hatırlattı.

Kudüs Müessesesi açıklamasında, işgal rejimine ait ekiplerin 20 Aralık’ta El-Amud Kapısı’nda Sultan Süleyman Caddesi yönünden El-Mısrarata semtinde çalışmalara başladıklarını kaydetti.

Siyonist işgal güçlerinin haksız uygulamalarına da dikkat çeken Kudüs Müessesesi, işgal güçlerinin İslami Vakıflar Dairesi çalışanlarını sürekli Mescidi Aksa’dan uzaklaştırdıklarını, en son uzaklaştırma cezası bittiği halde Şeri Eğitim Müdürü Nacih Bukeyrat’ın Mescidi Aksa’ya girmesine izin vermediklerini ifade etti.

Diğer taraftan Siyonist Kanal-10 Televizyonu, işgal hükümeti İskân Bakanı Yoav Galant’ın Kudüs’te yeni bir proje hazırlığında olduğunu, Büyük Kudüs adını verdikleri projeyle 300 bin konutun inşa edileceğini söylediğini aktardı. 

Başa dön tuşu
Bugün 18 Ekim 2021 (1) içerik yüklenmiştir.