FilistinHaberlerOrtadoğu

Kudüs Müessesesi: Ürdün tarihi bir sorumlulukla karşı karşıyadır

Uluslararası Kudüs Müessesesi, Ürdün Hükümeti’ni işgal rejimi elçisinin sınırdışı edilmesi kararını oy çokluğuyla kabul eden Ürdün Temsilciler Meclisi’nin sesine kulak vermeye davet etti.

Ürdün Temsilciler Meclisi, Knesset’in Ürdün’ün Mescid-i Aksa dahil Kudüs’teki İslami ve Hıristiyan dini mabedler üzerindeki muhafaza ve yönetim rolünün kaldırılmasını tartışması üzerine bugün İsrail’in Amman Büyükelçisi Daniel Nevo’yu sınır dışı etme önergesini oy çokluğuyla kabul etti.

Uluslararası Kudüs Müessesesi Genel Müdürü Yasin Hammud, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, Ürdün’ün ve Müslümanların Mescid-i Aksa üzerindeki muhafaza ve yönetim rolünün kaldırılması girişimine Ürdün halkının ve hükümetinin güçlü bir şekilde karşı çıkması gerektiğini ifade etti.

Ürdün’ün Mescid-i Aksa’ya karşı tarihi bir sorumluluk taşıdığını belirten Hammud, işgal rejimiyle yapılan uğursuz Vadi Araba Anlaşması’nın iptal edilmesini istedi.

İsrailli milletvekili Moshe Feiglin’in dün Knesset’te yaptığı konuşmada Yahudilerin Mescid-i Aksa’ya tüm kapılardan girişine izin verilmesini istemesini kınayan Hammud, bu talebin Araplara ve Müslümanlara tehlike mesajı içerdiğini ve Mescid-i Aksa’nın avlusundan başlayacak üçüncü bir intifadanın habercisi olduğunu söyledi.

Başa dön tuşu
Bugün 30 Mart 2023 (1) içerik yüklenmiştir.