AsyaHaberler

Kudüs ve Golan referandumu gayri meşru olacaktır

Suriye Dışişleri Bakanlığından yetkili bir kaynak İsrail Kinisetinin, işgal altındaki doğu Kudüs ve Golan topraklarından çekilmeyi ön gören her hangi bir anlaşmayı uygulamadan önce referandum yapma kararının uluslararası hiç bir yasallığı olmaması nedeniyle geçersiz ve gayrı meşru olduğunu söyledi.

Dışişleri Bakanlığından kaynak İsrail’in dün, Ortadoğu bölgesinde uluslararası kararlar doğrultusunda adil ve kapsamlı barışın sağlanmasına karşı tutumu ve başta dostları ve yandaşları olmak üzere tüm dünya toplumuna meydan okuduğunu yeniden belirttiğini ifade etti.

İsrail Kinisetinin, işgal altındaki Doğu Kudüs ve Golan topraklarından çekilmesini ön gören her hangi bir anlaşmayı uygulamadan önce genel referandum düzenleme kararının İsrail’in barışa karşı olmasının yanı sıra bu konuda tüm dünyaya meydan okuduğunu belirttiğini açıkladı.

Aynı zamanda İsrail hükümetinin ulaşmaya çalıştığı rağbet olarak öne sürdüklerinin politik manevra ve oyunlardan ibaret olduğunu ifade etti.

Dışişleri Bakanlığın kaynağı, söz konusu bu kararın uluslararası meşruiyet ve başkalarının topraklarını güçle katmanın caiz olmadığını öngören uluslararası kararlara aykırı olması nedeniyle hiç bir yasallık taşımadığını vurguladı.

Kaynak bunun yanı sıra, Madrid konferansından sonra barış görüşmelerinin başlamasından sonra İsrailli tüm hükümet başkanlarının Golan topraklarından 4 haziran 1967 sınırlarına kadar çekilmeye bağlı kaldıklarını, şu anki Netanyahu hükümetinin, başkanının Golan topraklarından tam bir şekilde çekilmeye bağlı kalmadıkça Suriye’nin geçmişte Türkiye aracılığıyla yapılan dolaylı görüşmelere dönmeyeceğini tamamen idrak ettiğini söyledi. Aynı zamanda Suriye’nin işgal altındaki topraklarını iade etmesinin bir görüşme konusu olmadığını tam aksine BM kararlarının belirttiği bir hak olduğunu açıkladı.

Başa dön tuşu
Bugün 18 Mayıs 2021 (58) içerik yüklenmiştir.