FilistinHaberlerOrtadoğu

Kudüs’e Özgürlük Direnişinde Gazze ve Batı Yaka’da 79 Kişi Yaralandı

ABD Başkanı Trump’ın Kudüs’ü Siyonist işgal rejiminin başkenti kabul etmesi bütün Filistin’de protesto edilirken, dün akşam Batı Yaka’nın Tulkerem şehrinde bulunan Kaduri Teknik Üniversitesi çevresinde meydana gelen yoğun çatışmalarda 54 kişinin yaralandığı belirtildi.

Filistin tv muhabirine bilgi veren yerel kaynaklar, işgal güçlerinin Kaduri Üniversitesi’ne baskın yapıp öğrenci ve vatandaşlarla çatıştıklarını, üzerlerine plastik mermi ve göz yaşartıcı bomba yağdırdıklarını, yakaladıkları vatandaşları darp ettiklerini, yoğun gaz nedeniyle bölgenin üzerinde gaz kütlesi oluştuğunu ifade ettiler.

Filistin Kızılayı’nın verdiği bilgiye göre çatışmada yaralanan 54 kişiden 42’si ayakta tedavi edilirken, yedisi hastanelere kaldırıldı.

Öte yandan Gazze sınırında Kudüs’e destek ve ABD Başkanı Trump’ın kararını protesto etmek için gösteri yapan Filistinlilere saldıran işgal güçleri 25 kişiyi yaraladılar.

Gazze’deki Sağlık Bakanlığı sözcüsü Eşref El-Kudra, yaralılardan 5’inin işgal güçlerinin ateşiyle yaralanırken, 20’sinin ise atılan gazlardan etkilendiğini söyledi.

Filistin halkının ABD Başkanı Trump’ın kararını protesto etmek için yaptığı gösteri ve yürüyüşlere sert müdahale eden işgal güçleri şimdiye kadar dört kişiyi şehit etti, yüzlerce kişiyi de yaraladı.

Başa dön tuşu
Bugün 24 Haziran 2021 (29) içerik yüklenmiştir.