FilistinHaberlerOrtadoğu

Kudüslü vekillerin sürgün edilmesi tehlikeli bir gelişmedir

Uluslararası Carter Merkezi Kudüslü üç vekil ve bir bakanın bulundukları Kudüs şehrinden uzaklaştırılma kararının Cenevre Anlaşması’nın dördüncü maddesini ihlal ettiğini belirterek, Filistin Meclisi üyelerinin Kudüs’teki oturum kimliklerine el konulmasının Siyonist işgal yönetiminin işgal altındaki Kudüs’te yaşayan Filistin halkına yönelik politikasının başka bir boyutunu ortaya koyduğunu ifade etti.

Merkez, Hamas’a mensup oldukları suçlamasıyla dört kişinin oturum izinlerine el koyup sürgün etme kararından büyük bir endişe duyduğunu belirtti.

Carter Merkezi dün (23 Temmuz Cuma) Şeyh Cerrah Mahallesi’nde eylem yapan vekillere gönderdiği dayanışma mesajında şunları ifade etti: “Filistinlilere ait evlerin yıkılması, yerleşim birimlerinin inşaatına devam edilmesi, Doğu Kudüs’ü Kudüs’ün diğer parçalarından koparılması uluslararası hukuka aykırı olduğu gibi, yaşayabilir bir Filistin devletinin kurulması ihtimalini de ortadan kaldırıyor”.

Merkez gönderdiği mesajda ayrıca, işgal rejiminden hukuka ve dört Filistinli milletvekilinin hakkına saygılı olmasını istedi.

Başa dön tuşu
Bugün 19 Ocak 2022 (31) içerik yüklenmiştir.