FilistinHaberlerOrtadoğu

Kudüs’ta yaşananlar felaketin habercisi

İslami Direniş Hareketi (Hamas) sözcüsü Fevzi Burhum, Siyonist gaspçıların Mescid-i Aksa’nın avlusuna girmesini kınayarak, bu adımın Siyonistlerin Kudüs’ü Yahudileştirmek ve Mescid-i Aksâ’yı yıkmak için hazırladıkları tehlikeli planın bir parçası olduğunu söyledi.

Burhum, bugün (28 Şubat Pazar) konuyla ilgili verdiği demeçte şöyle dedi: “Bu plan, Kudüs’ün içindeki Yahudi yerleşkelerinin genişletilmesiyle uygulanmaya konuldu. İnsanlar evlerinden kovuluyor ve kimlikleri ellerinden alınıyor. Mescid-i Aksâ’ya arka arkaya baskın girişimleri yapılıyor. Kutsal kentin çehresi değiştiriliyor ve cadde isimleri İbranice isimlerle değiştiriliyor.”

Hamas sözcüsü, Kudüs kentinin Yahudileştirilmesi ve İslami çehresinin değiştirilmesi için uygulanmakta olan bu planın tehlikesine dikkat çekerek, bunun daha tehlikeli bir planın ön hazırlığı olduğunu ifade etti.

Burhum, Netanyahu’nun ilan ettiği “Yahudi devleti” hedefine ulaşabilmek için kentin siyasi ve güvenlik egemenliğinin tamamen Siyonistlerin eline geçmesinin istendiğini belirterek, “Bu Filistin halkının hakları ve sabiteleri için en büyük tehlikedir” dedi.

Hamas sözcüsü, Filistin halkının haklarının en başında, Filistin devletinin başkenti olarak Kudüs kentinin geldiğini söyledi.

Arap ve İslam ülkelerinin Kudüs’ü bekleyen tehlike karşısında sessiz kalmalarını da eleştiren Burhum, Kudüs kentinin Yahudi devletinin başkenti olmasını ve ebediyen kaybedilmesini önlemek için Arap ve İslam ülkeleri halklarından hükümetlerine baskı yapmalarını istedi.

Başa dön tuşu
Bugün 13 Mayıs 2021 (76) içerik yüklenmiştir.