FilistinHaberlerOrtadoğu

Kudüs’te Filistinlilere yönelik saldırılar arttı

Filistin’deki Arazi Araştırmaları Merkezi’nin hazırladığı raporlar Kudüs’te Filistinlilere yönelik saldırılarda sözde barış görüşmelerine paralel olarak bir artış gözlendiğini ortaya koyuyor. Bu da sözde barış görüşmelerinin gerçekte siyonist işgalcilerin saldırılarına perde ve örtü teşkil ettiğini gözler önüne seriyor.

Arazi Araştırmaları Merkezi’nin aylık olarak hazırladığı raporların sonuncusunda, Kudüs’te Filistinlilere yönelik olarak son bir ay içinde 34 saldırı gerçekleştirildiği dile getirildi. Bu da önceki aylara nispetle artış olduğunu gösteriyor.

İşgal devleti Kudüs’te Filistinlileri yıldırma ve göçe zorlama amacıyla muhtelif saldırılara ve zorlamalara başvuruyor. Bunların içinde şiddet kullanımı, yolların kapatılması, Kudüs’ün diğer Filistin şehirleriyle ve köyleriyle bağlantılarının kesilmesi, ev yıkımı ve ev yıkımı tehdidinde bulunulması gibi çok farklı uygulamalar var.

Saldırılar sadece güvenlik güçlerinin ve devlet organlarının gerçekleştirdiklerinden ibaret kalmıyor. Onlara ek olarak “sivil” diye nitelendirilen yahudi göçmenler de çeşitli saldırılar gerçekleştiriyorlar ve bu saldırılarında işgalci askerler tarafından özellikle himaye ediliyorlar.

Yahudi göçmenlerin saldırılarının başında Filistinlilerin arazilerinin yakılması geliyor. Geçtiğimiz ay içinde de Filistinlilere ait pek çok arazide bölgeye yerleştirilen sözde sivil yahudi göçmenler tarafından yangın çıkarıldı. Bu yangınlar arazilerde büyük zayiata sebep oldu.

Arazi Araştırmaları Merkezi’nin bugün (09 Eylül Perşembe) yayınladığı raporda belirtildiğine göre Kudüs’teki saldırıların başında ev yıkımı veya sâkinlerin evlerini terk etmeye zorlanması geliyor. İşgal yönetimi yetkilileri 10 aileyi evlerini terke zorlama amacıyla saldırı düzenlendiğini itiraf etti. Kudüs’ün Sur Bahir beldesinde de 3 evde oturanlar şiddet yoluyla evlerini terk etmeye zorlandı.

Eski Belde’de sahibi tarafından ev olarak kullanılan bir dükkanda oturanlar Atirat Kohanim adlı yahudi cemaati tarafından sürekli rahatsız edilerek çıkmaya zorlanıyor.

Raporda bunların dışında da muhtelif saldırı ve tehditler hakkında ayrıntılı bilgiler verildi.

Başa dön tuşu
Bugün 22 Ocak 2022 (28) içerik yüklenmiştir.