FilistinHaberlerOrtadoğu

Kudüs’te korsan işgal güçleriyle Filistinliler arasında çatışmalar yaşandı

İşgal güçleri Kudüs’te dün akşam (16 Temmuz Salı) Babu’l-Amud civarında En-Nakab Araplarını tehcir etmeyi hedefleyen Braver Planı’nı protesto için toplanan Filistinlilere müdahale etti.

İşgal güçlerinin Protesto gösterisine müdahalesi üzerine Filistinli gençlerle işgal güçleri arasında şiddetli çatışmalar yaşandı ve onlarca Filistinli yaralanırken Kudüslü üç genç de işgal güçleri tarafından gözaltına alındı.

Kaynaklardan edindiği bilgiye göre, Kudüs kentinden ve 1948’de işgal edilen topraklarda yaşayan Filistinlilerden onlarca kişinin katıldığı eylemi engellemek için yürüyüşe katılanları kuşattı. Göstericilerin Filistin bayrakları ve Braver Planı’nı protesto eden pankartlar taşıdıkları, En-Nakab sakinlerine destek ifade eden sloganlar attıkları bildirildi.

Çatışmalar sırasında yaralanan Filistinlilere müdahale eden ilk yardım ekibinden Basim Zeydani, işgal güçlerinin sadece göstericilere değil, Babu’l-Amud civarında bulunan kadın-erkek, yaşlı-çocuk herkese şiddet kullanarak müdahale ettiğini ve bu nedenle onlarca kişinin yaralandığını söyledi.

Yaralılara meydanda müdahale edilerek tedavilerinin yapıldığını bildiren Zeydani, yaraların çoğunun coplarla darp edilme nedeniyle oluştuğunu ifade etti.

Başa dön tuşu
Bugün 02 Temmuz 2022 (23) içerik yüklenmiştir.