FilistinHaberlerOrtadoğu

Kudüs’te yeni yerleşim birimleri konusunda uyarı

Filistin Vakıflar Bakanı Dr. Talib Ebu Şa’r, Siyonist işgal rejiminin Kudüs şehrini Yahudileştirmek ve kentte yaşayan Filistin halkını azınlık durumuna düşürmek için kirli planlarını uygulamaya devam ettiğini belirterek, işgal yönetiminin Kudüs toprakları üzerinde inşa ettiği ırkçı ayrım duvarının 165 bin Kudüslüyü şehirden uzaklaştırdığını ifade etti.

Dr. Ebu Şa’r yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Siyonist işgal hükümeti Kudüs’te yaşayan Filistin halkını tehcire zorlamak için her türlü baskıyı yaparken, kente daha fazla Yahudiyi yerleştirmek için de çabalarını sürdürüyor”.

Siyonist işgal rejimi yıllardır Kudüs şehrine Yahudi kimliği kazandırmak, kentin asli unsuru durumunda olan Filistin halkını kentten tamamıyla çıkarmak ve en azından azınlık durumuna düşürmek için kirli ve sinsi planlar uyguluyor. Bunun için Filistin halkının ev yapma işini zorlaştırıyor, ellerindeki evleri ve arazileri değişik bahanelerle gasp ediyor ve bazı aileleri de sürgün ediyor. Kentin coğrafi yapısını değiştirmek için de Mescidi Aksa’nın etrafında sinagoglar yapıyor, Mescidi Aksa’yı yıkıp yerine sözde Süleyman Mabedi’ni dikmek için altında tüneller kazıyor. Cadde ve sokakların, mahalle ve semtlerin de tarihi isimlerini Arapça’dan İbranice’ye çeviriyor.

Başa dön tuşu
Bugün 17 Ocak 2022 (10) içerik yüklenmiştir.