FilistinHaberlerOrtadoğu

Kudüs’teki olaylar yeni patlamaların habercisi

Siyonist işgalcilerin son günlerde Kudüs ve Mescidi Aksa’ya yönelik tecavüzleri konusunda uyarılarda bulunan İsmail Heniyye başkanlığındaki Filistin hükümeti, bu tecavüzlerin bölgede büyük bir patlamanın nedeni olabileceğini belirterek, yapılanlar karşısında Arap ve İslam ülkelerini de kararlı bir şekilde durmaya davet etti.

Kabinenin Başbakan İsmail Heniyye başkanlığında dün akşam (28 Temmuz Salı) yaptığı mutat haftalık toplantının ardından hükümet sözcüsü tarafından bir açıklama yapıldı. Filistin Enformasyon Merkezi’ne de ulaşan açıklamada şunlar ifade edildi: “Siyonistler Mescidi Aksa’yı kirletmeye devam ederek, dünyadaki bütün Müslümanların duygularına meydan okuyorlar. Bu tecavüzler bölgede büyük olaylara neden olabilir.”

Batı Yaka’da devam tutuklamaları ve tutuklananların da işkenceden geçirilmesini şiddetle kınayan Filistin hükümeti, en son Şeyh Kemal Ebu Tu’ayme’nin gördüğü işkenceler nedeniyle hayatını kaybetmesinin, işgal güçleriyle birlikte hareket eden bu milislerin düştükleri ahlaki düzeyi yansıttığını belirtti.

Filistin hükümeti, İngiliz parlamenterlerin Hamas hareketiyle koşulsuz bir şekilde görüşülmesi gerektiğini ifade etmelerinin, gecikmeyle birlikte atılmış olumlu bir adım olduğunu da dile getirdi.

Mutat haftalık toplantısını yapan Filistin hükümeti, toplantıda ayrıca Gazze’deki idari, siyasi ve güvenlik konularını da ele aldı. Toplantıda Gazze’de özgürlükleri koruma noktasında Filistin hükümetinin azami gayret gösterdiği ifade edildi.

Başa dön tuşu
Bugün 18 Mayıs 2021 (58) içerik yüklenmiştir.